Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia továreň na ekologickú produkciu vodíka vyrastie prekvapivo v Texase, kde SpaceX vyvíja najväčšiu raketu na svete – Starship. Továreň má z ekologicky vyrobeného paliva rovnako ekologicky produkovať aj raketové palivo pre tieto stroje, informuje Futurism.

Vodík uložia v jaskyniach

Spoločnosť Green Hydrogen International chce vybudovať komplex s výkonom až 60 GW v južnom Texase a vodík vyrobí využitím slnečnej energie z obrovského množstva solárnych panelov, čo umožňuje ekologickú výrobu pomocou elektrolýzy. Umiestnenie v Texase má však jeden veľmi dobrý dôvod.

Ako totiž vysvetľuje Recharge, v podzemí sa tu nachádza obrovská soľná jaskyňa. V podobných priestoroch je ukladaný vodík už celé desaťročia a v tomto prípade sa jedná o jaskyňu, v ktorej chce spoločnosť uložiť energiu v podobe vodíka vo výške až 6 000 GWh (stovky miliónov kg).

GHI

Z vodíka chce následne vyrábať aj amoniak na priemyselné a poľnohospodárske účely a raketové palivo v podobe metánu pre najväčšiu raketu v histórii spoločnosti SpaceX. Tá používa špičkové motory Raptor, ktoré spaľujú kvapalný metán s kvapalným kyslíkom v jedinečnom plno-prietokovom postupnom spaľovacom cykle.

V autách neuspeje, čaká ho letectvo

Ako sa v poslednej dobe ukazuje a ako aj dokazujú najnovšie štúdie, vodík ako palivo pre elektromobily nemá práve ružovú budúcnosť a odborníci žiadne vážnejšie využitie, aspoň v oblasti osobnej autodopravy, neočakávajú. Inak je to ale v letectve.

Firma GHI totiž očakáva, že okrem raketového paliva dokáže vyrobiť aj ekologické palivo pre letectvo, ktoré prispieva svetovým emisiám skleníkových plynov zásadným dielom. Odborníci v tomto smere uvažujú ako nad využitím elektrickej energie, tak aj ekologických palív namiesto klasického leteckého paliva.

SpaceX/Polaris

Projekt dostal názov Hydrogen City a každoročne vyprodukuje 2,5 miliónov ton vodíka. Prevádzka započne v roku 2026, pričom v soľnom úložisku v podzemí chce spoločnosť vyhĺbiť celkovo až 50 jaskýň pre skladovanie, vysvetľuje na svojej webovej stránke GHI.

Svet sa transformuje

Celý svet postupne prechádza na ekologickejšie riešenia a takýchto tovární na výrobu zeleného vodíka bolo oznámených hneď niekoľko. Doteraz najsilnejšia mala byť austrálska s výkonom 50 GW, jedna má však vyrásť aj v Kazachstane. Tá dostane elektrickú energiu z veterných elektrární a solárnych panelov s celkovým výkonom 45 GW.

Kozmická spoločnosť SpaceX mala v pláne vyrábať vlastný metán a nie je jasné, či od toho upustila úplne alebo len dočasne. Starship má byť totiž doteraz najlacnejšia raketa v histórii vďaka tomu, že oba jej stupne dokážu pristáť a firma chce cenu stlačiť nadol ešte väčšmi tým, že použije lacnejšie vyprodukované palivo.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

Okrem metánu potrebuje aj čistý kvapalný kyslík, ktorého nedostatok nedávno ovplyvnil vesmírne lety kvôli tomu, že ho potrebovali v nemocniciach kvôli pandémii Covid-19.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú