Nemecká automobilka VW sa chce stať lídrom v oblasti elektromobility a posledné informácie naznačujú, že je na dobrej ceste k dosiahnutiu tohto cieľa. Ako informuje spoločnosť v tlačovej správe, celosvetovo už dodala zákazníkom viac ako pol milióna elektromobilov z rodiny ID.

Prvý moderný a plnohodnotný elektromobil z rodiny ID uviedla spoločnosť na trh ešte v roku 2020. Model VW ID.3 bol zmietaný množstvom komplikácií, či už so softvérom alebo hardvérom. Automobilka však svoju koncernovú platformu MEB postupne vyladila až do dnešnej podoby, kedy už dokáže konkurovať aj svetovému lídrovi v oblasti elektromobility, značke Tesla.

Tomáš Oros/FonTech

Aj napriek famóznemu úspechu v podobe 500 000 predaných elektromobilov po celom svete je VW ešte na míle ďaleko od predajov spoločnosti Tesla, no svoje interné ciele VW prekonal s veľkým predstihom.

Aktuálne dodáva štyri modely ID

VW aktuálne vyrába štvoricu modelov z rodiny ID, pričom jeden z nich, veľké sedemmiestne SUV ID.6, je určený výhradne pre čínsky trh. Európski zákazníci si môžu oficiálnou cestou kúpiť sedan ID.4 a dve väčšie SUV ID.4, respektíve SUV kupé ID.5.

Podľa informácií z tlačovej správy aktuálne čaká na svoje auto vyše 135 000 zákazníkov a VW robí všetko preto, aby objednávky vybavil čo najskôr. Tie ale čoskoro určite narastú, nakoľko nedávno začal predaj dlho očakávanej novinky VW ID. Buzz.

VW

Aj keď za Teslou ešte stále VW zaostáva, v Nórsku napríklad minulý mesiac ovládol štatistiku nových registrovaných vozidiel. VW ID.4 sa stal najčastejšie kupovaným autom mesiaca. Muskova automobilka iba za prvé tri kvartály tohto roka dodala zákazníkom takmer 1 milión elektrických vozidiel.

Predaje v najbližších rokoch výrazne narastú

Nemeckej automobilke sa však podarilo interný cieľ naplniť o rok skôr, ako predpokladala. Od roku 2033 chce VW v Európe predávať iba elektromobily, pričom v USA a Číne plánuje od tohto roku predávať minimálne 50 % čisto elektrických vozidiel.

VW ID.5 GTX ti prirastie k srdcu

V najbližších štyroch rokoch uvedie na trh až 10 nových elektrických modelov, medzi ktorými bude aj lacný elektromobil s cenovkou okolo 25 000 € a tiež vlajková loď s pracovným označením Aero B.

Preteky o najväčšieho výrobcu elektromobilov sa tak pomaly začínajú zamotávať. Netreba ale zabúdať na to, že aj Tesla začala pracovať na lacnom elektromobile a o pár mesiacov spúšťa výrobu očakávaného pickupu Cybertruck, ktorý by mal urobiť rozruch najmä v zámorí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú