Podľa Fyzikálneho ústavu v Opave príde už čoskoro najväčší spln Mesiaca roka, pričom nie je vylúčená ani možnosť pozorovania takzvaného „modrého Mesiaca“. Ako však vysvetľuje ústav v tlačovej správe, pozorovanie zrejme nebude jednoduché a zdá sa, že najväčší Mesiac ani len neuvidíme.

Práve bude pod horizontom

Prvý veľký spln Mesiaca, označovaný ako „prízemný“ spln, nastane 1. augusta o 20:31 SELČ. Bohužiaľ sa bude v tom čase nachádzať pod horizontom a ľudia ho budú môcť pozorovať priamo až chvíľu pred 21:00, pričom najbližšie k Zemi bude až počas nasledujúceho rána, teda 2. augusta o 7:53, kedy sa priblíži na 357 309 km. To už sa však bude opäť nachádzať pod horizontom.

Tento spln tak bude jeden z najväčších, avšak ani z ďaleka nie tak veľký a dobre pozorovateľný, akým by mohol byť. Oveľa zaujímavejší spln nastane 31. augusta v skorých ranných hodinách, presnejšie o 03:35, kedy bude Mesiac takisto vo vrchole splnu a to len pár hodín po tom, čo dosiahne najnižšiu vzdialenosť od našej planéty (357 181 km).

Petr Horálek

Pre pozorovateľov však neprináša ani tento spln dobré správy, keďže sa bude v tom čase takisto nachádzať pod horizontom. Najlepšie podmienky preto budú vo večerných hodinách 30. augusta o 19:30. Odborníci však upozorňujú, že ani v tomto prípade nie je možné očakávať „obrovský“ Mesiac.

Množstvo vzácnych javov

Uplynulé obdobie bolo bohaté na pozorovanie rôznych vzácnych javov a to dokonca aj polárnej žiary, ktorá bola viditeľná z územia Slovenska. Za tieto javy môžu čoraz častejšie geomagnetické búrky, ktoré súvisia s rastúcou solárnou aktivitou – Slnko sa totiž blíži k svojmu maximu.

Modrý mesiac prísť nemusí

Ako ďalej vysvetľuje Fyzikálny ústav v Opave, ľudia môžu v auguste očakávať modrý Mesiac, ktorý je však čímsi úplne iným, než si mnohí myslia. Tento pojem je totiž nesprávne interpretovanou anglickou frázou „blue moon“, ktorá označuje vzácny jav dvoch splnov v jednom kalendárnom Mesiaci. S farbou Mesiaca nemá tento pojem nič spoločné.

Vylúčené však nie je, že pozorovatelia uvidia aj skutočne modrý Mesiac v zmysle jeho farby, čo však nie je možné vopred predpovedať a nijak významne to nesúvisí ani s fázou či polohou Mesiaca. Mesiac sa totiž môže zdať modrý v prípade prítomnosti atmosférického znečistenia, ktoré je dosiahnuté pri veľkej sopečnej erupcii alebo silných požiaroch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú