Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci zo slávneho Fermilabu v Chicagu sú na stope revolučného objavu, informuje BBC. Štúdiom subatomárnych častíc známych ako muóny našli nezrovnalosti v tom, ako sa majú tieto častice správať podľa doterajších teórií a zdá sa, že sú vďaka tomu na stope k objaveniu piatej fundamentálnej sily vesmíru.

Doteraz neznáma sila

Veda doteraz pozná štyri fundamentálne sily, ktoré vo vesmíre fungujú a sú nimi gravitácia, elektromagnetizmus, slabá interakcia a silná interakcia. Už dlhšiu dobu uvažujú aj nad piatou silou, ktorej existenciu sa však doteraz nepodarilo potvrdiť, keďže ju nedokázali nikde pozorovať. To sa však môže čoskoro zmeniť vďaka muónom, subatomárnym časticiam, ktoré sú niekedy označované ako „tučné elektróny“.

V porovnaní s elektrónmi sú muóny až 200-krát ťažšie a navyše sú nestabilné – v priebehu milióntiny sekundy sa rozpadnú na elektróny a neutrína. Muóny navyše majú spin, podobne ako iné častice a v magnetických poliach sa preto správajú ako malé kolísajúce gyroskopy.

Fermilab

Počas experimentu experti z Fermilabu dostali muóny na teplotu -268 °C, teda takmer absolútnu nulu a urýchlili ich na takmer rýchlosť svetla, čím dokázali predĺžiť ich životnosť približne 3 000-násobne, vysvetľuje LiveScience. Následne boli tieto muóny poslané na tisíce obehov v prstenci s priemerom 15 metrov, v ktorom vedci skúmali vlastnosti a správanie týchto častíc.

Éra revolúcií

Zdá sa, že sa ľudstvo dostalo do éry revolučných objavov, ktoré majú potenciál od základov prekopať fungovanie našich technológií a spoločnosti. Obzvlášť veľký potenciál má objav supravodiča, ktorý je schopný fungovať a udržiavať si svoje vlastnosti napriek pomerne jednoduchému zloženiu a to aj pri izbovej teplote, čo je svätý grál fyziky.

Zatiaľ vládne neistota

Počas tohto experimentu zistili, že kolísanie muónov je oveľa silnejšie, než by malo byť podľa doterajších teórií, čo má poukazovať na existenciu piatej základnej sily vo vesmíre. Ak sa podarí tieto tvrdenia overiť a potvrdiť, pôjde o najväčší fyzikálny objav za posledných 50 rokov. Objav však nie je istý a za nezrovnalosťami môže stáť aj nová častica či dokonca dimenzia.

Definitívne potvrdenie alebo vyvrátenie ešte nejakú dobu potrvá – momentálne totiž berú vedci do úvahy dáta z experimentov, ktoré prebiehali medzi rokmi 2019 a 2020. Pre definitívne výsledky však potrebujú dáta z experimentov od roku 2018 až do roku 2023.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú