Zaujímalo ťa niekedy, aké hry sa najviac predávali na jednotlivých konzolách naprieč históriou? Prvé Gran Turismo alebo GTA: San Andreas je len ochutnávka toho, čo si hráči na konzolách od Sony, Nintenda alebo Xboxu kupovali najviac.

Nintendo Entertainment System

Keď Nintendo v 80. rokoch zachránilo herný priemysel pred istým krachom, vo veľkej miere sa na úspechu NES-ka podpísala aj jeho najpredávanejšia hra, Super Mario Bros. Legendárnej plošinovky sa predalo 40 240 000 kusov, vďaka čomu sa séria s ikonickým údržbárom radí medzi najpredávanejšie herné franšízy všetkých čias.

Super Nintendo Entertainment System

Nintendo pokračovalo v úspechu 16 bitovou verziou svojej konzoly, ktorú si mnohí na Vianoce 1990 našli pod stromčekom spolu so Super Mario World. Modernejšia inkarnácia priniesla podstatne krajšiu grafiku a špičkovú hrateľnosť vycibrenú do dokonalosti, na základe čoho mnohí fanúšikovia doteraz tento diel považujú za najlepší. Hry sa predalo spolu 20 610 000, čo ju automaticky pasuje za najpredávanejšiu hru konzoly SNES.

PlayStation

Prvý PlayStation je dnes už považovaný za legendu, ktorá do infantilne orientovaného biznisu priniesla myšlienku suverénnosti. PS1 v porovnaní s Nintendom zožala obrovský úspech aj v teritóriách, kde dovtedy panovali výhradne počítače, na čom sa podieľal aj úspech prvého Gran Turisma. Pretekárskeho simulátora sa predalo 10 850 000 kusov, čomu na krk dýcha siedme Final Fantasy s 10 022 228 predanými kusmi.

Nintendo 64

N64 prinieslo na poli Nintenda množstvo vylepšení, čítajúcich 3D grafiku, analógové ovládanie a hlavne najpredávanejšiu hru konzoly, Super Mario 64. Plošinovka je doteraz považovaná za akýsi etalón toho, ako by sa 2D herné série mali prevádzať do 3D vizuálu. Hra je dokonale hrateľná aj v dnešnej dobe, čomu vďačíme najmä skvele zvládnutej práci s kamerou. Super Mario 64 predal 11 910 000 kusov.

PlayStation 2

Nové milénium, nový PlayStation a s ním aj prechod kontroverznej série Grand Theft Auto do 3D. Najúspešnejšou hrou PS2 je fanúšikmi nesmierne obľúbený diel San Andreas, čo vzhľadom na jeho kvality, nestarnúcu hrateľnosť a schopnosť hry posunúť limity konzoly nie je veľkým prekvapením. Hry sa predalo 17 330 000 kusov.

Xbox

Na to, že Xbox vydaný koncom roku 2001 bol konzolovou prvotinou Microsoftu, neviedol si predajmi najhoršie. Microsoft prvým Xboxom ukázal celému svetu, že online multiplayer dokáže vynikajúco fungovať aj na konzolách, na čom má veľký podiel aj dvojica exkluzívnych hier Halo. Najpredávanejšou hrou konzoly je práve druhý diel s 8 460 000 predanými kusmi.

Nintendo GameCube

Neprávom prehliadaná kocka, ktorej komerčne slabý úspech pramení najmä z jej pozície ako konkurent najpredávanejšej konzoly všetkých čias, PlayStation 2. GameCube však disponoval vynikajúcou hernou knižnicou, kde najpredávanejšou hrou bol druhý diel Super Smash Bros. Melee, s 7 090 000 predanými kusmi. Hráči doteraz nostalgicky spomínajú na tento revolučný stret maskotov Nintenda a aj napriek väčším a rozmanitejším pokračovaniam, Melee považujú za ich najobľúbenejší diel série.

Xbox 360

Microsoft naďalej budoval na úspechu debutovej konzoly s nástupcom Xboxom 360. Tomu sa darilo skutočne výborne, kedy bol dlhodobo lepšie predávanou konzolou ako priamy konkurent z dielne Sony. Najpredávanejšou hrou je balík malých hier Kinect Adventures, využívajúci vtedy prelomovú pohybovú technológiu Kinect. Z hry sa predalo 24 000 000 kusov.

PlayStation 3

Úspech gangsterskej série GTA sa presunul aj na ďalšiu generáciu konzol. Majitelia PS3 najviac nakupovali štvrté GTA, čo v konečnom dôsledku zabezpečilo Rockstaru 25 000 000 predaných kópií. Príbeh Nica Bellica však nepredstavuje jediný úspech štúdia, keďže hneď druhou najpredávanejšou hrou tretieho PlayStationu je GTA 5 s 21 300 000 predanými kusmi.

Nintendo Wii

Najúspešnejšia konzola japonskej legendy ďakuje úspechu najmä primárnym zameraním sa na bežných konzumentov, ktorí typickým konzolám predtým nefandili. Najpredávanejšou hrou Wii je súbor minihier Wii Sports, ktorého 82 900 000 miliónov predaných kusov reflektuje fakt, že hra bola vo väčšine životného cyklu Wii pribaľovaná ku konzole. Najpredávanejším titulom, ktorý si hráči museli samostatne zakúpiť, je však Mario Kart Wii s 37 320 000 predanými kusmi.

PlayStation 4

Štvrtý a pre mnohých najlepší diel série Uncharted momentálne kraľuje konzole PS4. Hra priniesla fanúšikom po dlhšej odmlke odlišný pohľad na príbeh, vyšperkovanú hrateľnosť zaobalenú do skvelej grafiky, predstavujúcu etalón kvality aktuálnej generácie konzol. Z Uncharted 4: A Thief’s End sa do dnešného dňa predalo 16 000 000 kópií.

Xbox One

Katastrofický štart a nedostatok exkluzívnych titulov radí v obľúbenosti Xbox One až za rivalov z dielne Sony a Nintenda. Konzola opakuje úspech prvého Xboxu, kedy je aj tu najlepšie predávaným titulom hra zo série Halo. Piaty diel s podtitulom Guardians si našiel miesto v 5 000 000 domácnostiach.

Nintendo Wii U

Nie je tajomstvom, že obdobie okolo Wii U je považované za najtemnejšie časy japonskej spoločnosti. Aj keď je konzola považovaná za obrovský komerčný neúspech, jej herná knižnica je až prekvapivo pestrá a kvalitná. Najúspešnejšou hrou konzoly je ôsmy diel Mario Kart, ktorý od roku 2014 predal 8 450 000 kusov.

Prečítaj si tiež
Assassin’s Creed Valhalla ukázal zábery z hry, Ubisoft je však hráčom na smiech

Nintendo Switch

Japonský gigant si reputáciu napravil až prelomovým Switchom v roku 2017. Konzola sa okamžite stala hitom a aj za jej krátku životnosť v predajnosti prekonala niekoľkých svojich predchodcov. Najpredávanejšou hrou konzoly je ultimátny balík všetkých DLC sekundujúcich základnej hre, Mario Kart 8 Deluxe, chváliaci sa 24 770 000 miliónmi predanými kusmi. Keďže je konzola ešte stále v kurze, čísla nie sú ani zďaleka definitívne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom