Dámy a páni, konečne sme sa dočkali. Najsilnejší magnet sveta je pripravený na odoslanie do Francúzska, kde bude ústrednou postavou fúzneho reaktoru ITER. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Najambicióznejší projekt v oblasti energetiky

ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) je v súčasnosti najväčší a najambicióznejší projekt v oblasti energetiky. Na projekte sa podieľa 35 krajín z celého sveta, vrátane 27 krajín Európskej únie, a jeho cieľom je vybudovať experimentálny termonukleárny reaktor v hodnote viac než 35 miliárd eur. Vedci veria, že v špeciálnom reaktore s názvom Tokamak sa im úspešne podarí naštartovať proces jadrovej fúzie, ktorý prebieha aj v jadrách hviezd.

ITER Organization/EJF Riche

Ako uvádza portál SciTechDaily, už v priebehu tohto týždňa by mal byť magnet, respektíve jeho prvý modul, naložený na špeciálny nákladiak, ktorý ho prepraví z kalifornskej základe spoločnosti General Atomics až do Houstonu, najväčšieho mesta v Texase. Tam bude uložený na zaoceánsku prepravnú loď, ktorá ho dopraví až do južnej časti Francúzska.

NEPREHLIADNI
Energia z hviezd pre našu budúcnosť. Kedy začneme využívať Tokamak a prečo trvá jeho výstavba desaťročia?

Konkrétne ide o prvý a zároveň najväčší modul tvoriaci magnet známy ako centrálny solenoid. Ten pozostáva celkovo zo šiestich modulov, ktoré spolu tvoria až 18 m vysoký a 4,2 m široký magnet. Váha celej konštrukcie dosahuje hmotnosť až 1000 ton a sila tohto magnetu ťa doslova zrazí na kolená.

ITER v číslach

Sila magnetického poľa tohto magnetu dosahuje až 13 Tesla, čo je 280 000-krát viac ako sila magnetického poľa Zeme. Mimochodom, to by úplne s prehľadom stačilo na zdvihnutie lietadlovej lode do výšky asi 2 metrov. Okrem toho, podporné štruktúry centrálneho solenoidu budú musieť vydržať nápor porovnateľný až s dvojnásobkom ťahu, aký dosahujú raketoplány pri svojom štarte, upozorňuje portál NewScientist.

Obrovská cievka, ktorá bude po potrebnom zvarení vákuovej komory osadená na svoje miesto. Zdroj: ITER

Každý zo šiestich modulov potom obsahuje až 43 km dlhý, do cievky zvinutý niób-cínový supravodič. Centrálny solenoid sa bude využívať na generovanie silného prúdu v plazme. Prvý modul by mal USA opustiť už tento mesiac, ďalších päť, spolu s jedným náhradným, sú stále vo fáze výroby. Druhý modul by mal byť vyexpedovaný už v auguste.

Centrálny solenoid v strede Tokamaku bude pri svojej práci využívať pulzy energie na vytváranie silného toroidného prúdu v plazme, ktorá prúdi v toroidnej komore. Pohyb iónov spolu s týmto prúdom vytvoria teplo potrebné na fúziu, ale i druhé poloidné magnetické pole, ktoré zlepší udržiavanie plazmy zohriatej až 150 miliónov stupňov Celzia. Pre zaujímavosť teplota povrchu Slnka je asi 5 500 stupňov Celzia.

NEPREHLIADNI
Teplotu Slnka prekonal viac ako 10-násobne. Čínsky Tokamak dosiahol nový teplotný rekord

Ak ťa zaujímajú aj čísla, tak prúd v plazme dosiahne hodnotu až 15 miliónov ampérov, čo je podstatne viac ako je možné v iných súčasných Tokamakoch. Po dokončení v roku 2025 by mal byť ITER najväčším fúznym reaktorom, ktorý vyrobí viac energie ako spotrebuje pri štarte termonukleárnej reakcie. V pláne je zo vstupných 50 MW vytvoriť až 500 MW využiteľnej energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom