Podľa informácií portálu siliconANGLE dokončila americká spoločnosť Intel inštaláciu toho najkomplexnejšieho zariadenia na výrobu čipov. Stroj za stovky miliónov dolárov pochádza z Európy a do neustále sa rozvíjajúceho sa čipového priemyslu prináša presnosť a kapacity, o ktorých sa firmám zaoberajúcim sa výrobou čipov v minulosti ani len nesnívalo.

Nová forma litografie

Za vývojom a produkciou stroja TWINSCAN EXE:5000 stojí holandská spoločnosť ASML, podľa ktorej prináša extrémne presné rozlíšenie len 8 nanometrov a schopnosť vyprodukovať až 185 polovodičových plátkov za hodinu. Dôležitou inováciou má byť takzvaná NA EUV litografia, teda nová forma EUV litografie, ktorá so sebou prináša lepšiu optiku.

Tá umožňuje dosahovanie vyššieho rozlíšenia a zároveň zmenšovanie tranzistorov. Extrémne ultrafialové svetlo je v tomto stroji dosahované zahrievaním kvapôčky cínu na teplotu takmer 220 000 °C, čo je približne 40-násobok priemernej teploty povrchu Slnka. Stroj zodpovedný za tieto procesy je veľkosťou porovnateľný s autobusom a spoločnosť stál až 350 miliónov amerických dolárov, teda asi 327 miliónov eur.

ASML

Od nových technológií si Intel sľubuje prechod na výrobný proces 14A namiesto dnešného 18A a to do roku 2027. Nová technika má umožniť prechod na 8 nanometrové rozlíšenie, pričom dnes využíva Intel 13,5 nanometrové rozlíšenie. Spoločnosť zároveň očakáva menšie množstvo výrobných porúch a rýchlejšiu výrobu čipov.

Na trh uviedol aj kvantový procesor

Intel v minulom roku uviedol na trh aj kvantový procesor s 12 qubitmi. 12-qubitový kvantový procesor dostal názov Tunnel Falls a jeho cieľom je sprístupniť túto technológiu výskumným strediskám a laboratóriám, ktoré si nemôžu dovoliť vyvíjať a konštruovať vlastné kvantové čipy. Problémom však je, že konkurencia Intelu sprístupňuje oveľa výkonnejšie kvantové čipy s vyšším množstvom qubitov cez cloud a Tunnel Falls je tak predsa len o niečo slabší.

Chce ešte výkonnejší stroj

Zvýšením rozlíšenia má dôjsť k zvýšeniu hustoty tranzistorov až 2,9-násobne, Intel však s implementáciami inovácií ani zďaleka nekončí. Do svojich radov chce čoskoro privítať zariadenie TWINSCAN EXE:5200B, ktoré je z technologického hľadiska podobné, avšak dokáže za hodinu vyrobiť až 200 polovodičových plátkov.

Firma to však nemá rozhodne ľahké a v minulom roku sme informovali o ťažkej finančnej situácii Intelu. Za posledných 12 mesiacov vtedy stratil okolo 42 % svojej hodnoty. Na intenzívny pokles akcií narazil aj začiatkom tohto roku – vo štvrtok 25. januára sa akcie firmy prepadli až o 12 %. Dôvodom boli slabé vyhliadky na tento rok.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP