Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Intel uvádza na trh jedinečný kvantový procesor s 12 qubitmi, čo síce nie je rekordné množstvo, avšak pre komerčne dostupný čip tejto kategórie je to viac než dosť. Ako však informuje portál Ars Technica, aj keď sa dostáva táto technológia po dlhom čakaní na trh, v hocktorom obchode s elektronikou ju len tak nezoženieš.

Pomôže vo výskume

12-qubitový kvantový procesor dostal názov Tunnel Falls a jeho cieľom je sprístupniť túto technológiu výskumným strediskám a laboratóriám, ktoré si nemôžu dovoliť vyvíjať a konštruovať vlastné kvantové čipy. Problémom však je, že konkurencia Intelu sprístupňuje oveľa výkonnejšie kvantové čipy s vyšším množstvom qubitov cez cloud a Tunnel Falls je tak predsa len o niečo slabší.

Na rozdiel od konkurencie sa však Intel snaží sprístupniť kvantové procesory na báze kremíku, vďaka čomu chce Intel využiť poznatky a pokroky oblasti zaoberajúcej sa klasickými obvodmi. Spoločnosť sa zároveň snaží vybudovať komunitu zákazníkov a vývojárov, ktorí sa budú aktívne podieľať na vývoji tejto technológie a zlepšovať tak budúce kvantové procesory, dodáva Interesting Engineering.

Intel

Tie fungujú na báze kvantových bodiek, ktoré sú menšie ako vlnová dĺžka elektrónu a dokážu preto zachytiť jednotlivé elektróny.

Tie je možné následne využiť ako nosičov kvantovej informácie, teda qubit – kvantovú verziu klasického počítačového bitu. Intel však robí veľké pokroky a zdá sa, že čoskoro svet uvidí desivé tempo vývoja kvantových počítačov.

Stále riešia chyby

Kvantové procesory sú ešte vždy nesmierne citlivé systémy, ktoré dokáže veľmi ľahko ovplyvniť okolité prostredie a ako nedávno zistili vedci, dokonca aj kozmické lúče. Tie spôsobujú chyby, ktoré v niektorých prípadoch nie je možné korigovať. Jediným riešením je zatiaľ hrubá izolácia, ktorá je však nesmierne nepraktická.

Čoraz rýchlejšia výroba

Firme sa darí zlepšovať metódu výroby týchto kvantových čipov a momentálne zvláda testovať stovky jednotlivých čipov za jedinú noc. Ak by sa takýto čip predsa len dostal do rúk bežného používateľa, bol by prakticky nepoužiteľný. Ešte vždy je totiž nutné chladiť ho na takmer absolútnu nulu a Intel má oveľa ambicióznejšie plány, než môže 12-qubitový čip naznačovať.

IBM

Ešte do roku 2027 chce Intel vyrábať komerčne dostupné kvantové procesory s tisíckami qubitov a sprístupní túto technológiu aj cez cloud podobne, ako to robí konkurencia. Aj keď sú teda kvantové počítače stále ďaleko od bežnej prevádzky, ich sprístupnenie väčšiemu množstvu vedcov môže ešte väčšmi nakopnúť rýchlosť vývoja.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú