Tesly sú najmä vďaka svojmu pokročilému autopilotovi považované za najinteligentnejšie autá súčasnosti. Pri autopilotovi však zdá sa ich inteligencia končí. Ako ukazuje video, na ktoré upozornil aj portál InsideEVs, majiteľ Tesly Model X si nevšimol, že má otvorené svoje krídlové dvere a narazil nimi do protiidúceho autobusu.

Nevedno, či tomuto nešťastníkovi jeho Tesla nesignalizovala otvorené zadné dvere, alebo si to jednoducho nevšimol, no následok tejto chyby / nepozornosti ho vyšiel poriadne draho. Nielenže si na svojom stotisícovom aute poškodil pomerne drahé dvere so zložitým mechanizmom otvárania, nemalé škody spôsobil aj na spomínanom autobuse, do ktorého narazil.

Auto tomu mohlo zabrániť

Nevieme, akým spôsobom a či vôbec Model X vodičovi signalizuje, že sú dvere na vozidle otvorené. Minimálne varovanie v podobe zvukových efektov sa v tomto super inteligentnom aute určite nachádza. Takýmto varovaním predsa disponujú aj lacné Dacie, od auta za zhruba 100 000 € by tak človek očakával, že niečo podobné ani len nedopustí.

Po tomto incidente v Británii by Tesla mohla pouvažovať nad implementáciou funkcie, pri ktorej sa vodič s otvorenými dverami nepohne, alebo bude jeho rýchlosť obmedzená. Aj senzory, ktorých na aute rozhodne nie je málo, mohli toto nebezpečenstvo zachytiť a vozidlo núdzovo zastaviť.

Autopilot ovláda nielen riadenie

Pokročilý autopilot nie je len o tom, aby dokonalo zvládal bežné dopravné situácie, ale aby si dokázal čo najlepšie poradiť aj v prípade neočakávaných, a tak trochu aj ojedinelých momentov. Práve takáto situácia nastala vo videu nižšie.

Na kanáli Whole Mars Catalog sa objavilo video, v ktorom vodič Tesly jazdí v ľavom jazdnom pruhu, samozrejme so zapnutým pokročilým autopilotom. V momente, keď prejde križovatkou, sa jeho auto ocitne po ľavici nákladného vozidla a po svojej ľavej strane má nebezpečný betónový stĺpik. Je to teda ukážková situácia, akú možno úplne bežne vidieť aj na našich cestách.

Ako môžeš na videu vidieť, nákladné vozidlo v jednej chvíli takmer prešlo do pruhu vodiča Tesly, na čo autopilot zareagoval tak, že sklopil spätné zrkadlá, aby nedošlo k ich poškodeniu. V zápätí sa však zrkadlá ihneď vyklopili naspať, kedy sa už nákladiak nachádzal bezpečne vo svojom pruhu.

V prípade vyššie spomínanej nehody s otvorenými dverami teda mohlo toto superinteligentné vozidlo zareagovať podobne, vyhodnotiť situáciu ako nebezpečnú a dvere samé zavrieť, prípadne neumožniť vodičovi pokračovať v jazde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú