Netflix sa vezie na víťaznej vlne. Po obrovskom úspechu Dahmera i vysokých hodnoteniach čerstvej seriálovej novinky Playlist je streamovacia služba pripravená bodovať aj filmami. Jeden z najočakávanejších do knižnice dorazí už čoskoro a máme sa na čo tešiť. Kritici sú z neho unesení.

Inšpirácia známym románom

Streamovací gigant v piatok 28. októbra zaradí do ponuky vojnový veľkofilm Na západe nič nové. Jeden z najdrahších filmov v histórii nemeckej kinematografie je inšpirovaný knižnou klasikou spisovateľa Ericha Maria Remarquea a skrz 19-ročného nováčika na fronte Paula Baumera sleduje hrôzy prvej svetovej vojny.

Jesenná novinka sa divákom nedávno predstavila vo svojom prvom traileri a šepká sa o ňom ako o horúcom kandidátovi na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Vysoké kvality vojnovej snímky teraz potvrdzujú aj kritici, ktorí mali možnosť film vidieť v predstihu. Otvorene hovoria o najlepšom vojnovom filme dekády i najkvalitnejšom celovečernom počine Netflixu za veľmi dlhú dobu.

Lepší než 1917

Dokazujú to hodnotenia na populárnom agregátovom portáli Rotten Tomatoes, kde experti nemeckú novinku hodnotia priemerným skóre 93 %. Pri všetkých odborných recenziách sa skloňuje predovšetkým brutalita, ktorá je nesmierne autentická a mrazivá, nie však samoúčelná.

Prvé ohlasy chvália režiséra Edwarda Bergera (Your Honor, Patrick Melrose) za vierohodné poňatie predlohy a silný protivojnový nádych, ktorým je román známy. Zbytočnosť vojny je podčiarknutá práve brutalitou, ktorá pretvára mladého vojaka plného ideálov na stratenú ľudskú existenciu.

Na Západe nič nové sa, vďaka zasadeniu do 1. svetovej vojny, dostáva do priameho porovnania s úspešným filmom Sama Mendesa „1917“. Všeobecný záver je, že novinka od Netflixu vďaka surovej autenticite a dusnej atmosfére ešte lepším filmom. Neubližuje jej ani skutočnosť, že je natočená len na malé obrazovky. Podľa viacerých ohlasov ide o jeden z najlepších vojnových filmov za posledné desaťročia.

Masívna 150-minútová stopáž filmu niektorých divákov môže odradiť, podľa expertov by však bolo by chybou nedať mu kvôli tomu šancu. Na obrazovke sa totiž neustále niečo deje, film nenudí prázdnymi dialógmi ani zbytočným moralizovaním. Jednoducho odhaľuje vojnu vo svojej pravej surovej podstate, ktorá z priamych účastníkov oboch strán bez ohľadu na výsledok robí porazených.

Novinka v rámci služby štartuje 28. októbra a bude patriť k hlavným ťahúňom jesennej a zimnej sezóny na Netflixe. Všetkým filmovým novinkám, ktoré Netflix do konca roka ešte prinesie, sa detailne venujeme v samostatnej téme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP