Táto kniha nemá byť ani obvinením, ani priznaním, a už vôbec nie dobrodružstvom, pretože smrť nie je dobrodružstvom pre tých, ktorí jej stoja tvárou v tvár,“ povedal na margo svojho vojnového románu Na západe nič nové jeho autor Erich Maria Remarque.

Rovnakým citátom sa začína aj vôbec prvý trailer na rovnomennú celovečernú vojnovú snímku, ktorou sa Netflix pokúsi literárnu klasiku preniesť na televízne obrazovky. Zdá sa, že streamovací gigant by v tomto prípade mohol trafiť do čierneho, ukážka totiž nepredstavuje len prvotriedne efekty, ale predovšetkým zachytáva hrôzy vojny tak, ako ich Remarque opísal.

Premiéra roka

Na západe nič nové predstavuje jeden z najdrahších filmov v histórii nemeckej kinematografie a zároveň jednu z najväčších neanglicky hovoriacich premiér tohto roka. Príbeh sleduje 19-ročného Paula Baumera, ktorý spoločne so svojimi priateľmi-patriotmi vstupuje do nemeckej armády počas prvej svetovej vojny.

Prvotné nadšenie sa čoskoro po príchode na západný front mení na zhrozenie a Paul prichádza o ideály aj svojich kamarátov. Spoločne s vývojom vojny sa mení aj psychika hlavného hrdinu, ktorý sleduje nezmyselné boje o nezmyselne malé územia a nakoniec je sám nútený vziať život cudziemu človeku.

Hviezdne obsadenie a oscarové ambície

O réžiu protivojnovej snímky sa postará oceňovaný režisér Edward Berger, ktorý sa nedávno zaskvel kvalitnými seriálmi Your honor alebo Patrick Melrose. Jednu z úloh vo filme zastane aj dvojnásobný držiteľ Zlatého glóbusu Daniel Brühl.

Netflix v tomto prípade pokukuje aj po Oscaroch, čo dokazuje aj skutočnosť, že Na západe nič nové Nemci vybrali ako svoju najlepšiu tohtoročnú snímku a posielajú ju do boja v kategórii Najlepší medzinárodný film.

Novinka v rámci služby štartuje 28. októbra a bude patriť k hlavným ťahúňom jesennej a zimnej sezóny na Netflixe. Všetkým filmovým novinkám, ktoré Netflix do konca roka ešte prinesie, sa detailne venujeme v samostatnej téme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP