Minulý rok získal ocenenie Český lev v kategórii Najlepší televízny seriál a tiež Cenu českej filmovej kritiky 2021. Desaťdielna kriminálna séria Ochranca si ako jeden z najlepších českých seriálov posledných rokov odbije premiéru dnes večer už aj na RTVS.

České seriály si už neraz získali značnú pozornosť aj v zahraničí – nehovoríme však o Ordinácii v ružovej záhrade či nekonečných epizódach Ulice. Česká televízia minulý rok predstavila seriál Ochranca, jeden z vrcholov zo svojej vlastnej tvorby, a ukázala tak spôsob, ako sa dá vymaniť zo zabehnutých konvenčných spôsobov tvorby seriálov.

Predstavuje pálčivé spoločenské témy

Ochranca je kriminálny dramatický televízny seriál, ktorého hlavný hrdina je populárny stredoškolský učiteľ a školský ombudsman Aleš Pelán (Lukáš Vaculík), zaoberajúci sa vyšetrovaním kriminálnych činov.

NEPREHLIADNI
Niektorí sa vysmejú, iní neodtrhnú oči. Toto si pozrú Slováci v lete na Markíze a JOJ

Výkon jedného z najvyhľadávanejších českých hercov si vyslúžil nadšené reakcie divákov aj kritikov. Tvorcovia sa chytili pomerne nepopulárnej témy zlyhávajúceho systému školstva a v seriáli riešia problémy, ktoré patria k tým najťaživejším a najaktuálnejším, no spoločnosť ich zatiaľ vo veľkej miere ignoruje.

Nový seriál na RTVS
RTVS

Viaceré znepokojivé témy v jednotlivých epizódach sú podávané priam explicitne a systému nastavujú nelichotivé zrkadlo. Prvú epizódu s podtitulom Slabý kus si slovenský divák bude môcť vychutnať už dnes na Jednotke o 20:30. V rovnakom čase Jednotka bude seriál vysielať epizodicky každý štvrtok.

Úvodná časť pojednáva o obvinení Aleša Pelána, ktorý má udržiavať zakázané vzťahy so svojimi študentkami a medzitým na rovnakej škole dochádza k brutálnej šikane jeho kolegyne, ktorú si žiaci natáčajú na video.

Ďalší český hit má na svedomí slovenský režisér

Česká seriálová tvorba sa v úspešnom ťažení nezastavila ani tento rok a Česká televízia, podobne ako s Ochrancom, začiatkom roka bodovala aj s ďalšou kriminálnou sériou „Devadesátky“.

Kriminálne oddelenie z 90. rokov
TMDB

Šesťdielna miniséria sa zaoberá vyšetrovaním kriminálnych prípadov v polovici 90. rokov a zároveň poukazuje na drsnú porevolučnú dobu, ktorá priniesla obrovský nárast kriminality a novo formujúce sa zložky polície tak mali plné ruky práce.

Zaujímavosťou je, že o jeden z najlepšie hodnotených seriálov posledných rokov sa postaral úspešný slovenský režisér Peter Bebjak. Devadesátky však na premiéru na niektorej zo slovenských televíznych staníc zatiaľ stále čakajú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP