Dacia Spring je horúci adept, ktorý sa konečne môže stať ľudovým autom Slovákov. Aktuálne je to totiž jediný nový a u nás dostupný elektromobil s cenovkou pod 20 000 €. Cena lepšie vybavenej verzie však oproti prvotne avizovaným cenovkám mierne vzrástla.

To, že sa u nás Dacia Spring bude predávať v dvoch úrovniach výbavy, vieme už od apríla. Spring prichádza na Slovensko v dvoch rôznych konfiguráciách, lacnejšia verzia Comfort začína už na fantastických 16 500 € a za tieto peniaze zákazník dostane také vychytávky, ako LED svetlá, manuálnu klimatizáciu či centrálne zamykanie, ale aj elektricky ovládané predné a zadné okná.

Dacia

Vyššia verzia Comfort Plus začína na cenovke 18 100 € (v apríli automobilka avizovala cenu 18 000 €) a k základnej verzii pridáva napríklad cúvaciu kameru, parkovacie senzory či 7″ farebnú obrazovku s navigáciou, ktorá podporuje káblové Apple CarPlay a Android Auto. Navyše, iba táto vyššia verzia dostáva štýlové oranžové detaily karosérie.

NEPREHLIADNI
Predbiehanie bude extrém. Vyše 40-ročná Škoda 120 zrýchľuje lepšie ako nová elektrická Dacia

V základe je pohon oboch verzií rovnaký. Dojazd je podľa WLTP 230 km, no Dacia uvádza, že pri jazde výhradne v meste sa dá na jedno nabitie prejsť okolo 300 km. Nabíjanie 26,8 kWh batérie umožní využiť aj 30 kW nabíjací výkon, avšak iba za príplatok 400 € a iba pri verzii Comfort Plus. S wallboxom alebo DC nabíjacím káblom sa Spring nabije na 80 % kapacity za 50 minút.

Dacia

Základná nabíjačka poskytuje výkon len 6,6 kW a s jej využitím bude trvať nabíjací proces necelých 5 hodín. Spotreba energie je udávaná na úrovni 14 kWh/100 km, pričom maximálnu rýchlosť výrobca obmedzil len na 125 km/h a výkon elektromotora dosahuje 44 konských síl alebo 33 kW. Točivý moment dosahuje 125 Nm.

Originálne wallboxy Dacia

Rumunská automobilka okrem toho zverejnila aj zaujímavú ponuku príslušenstva pre elektromobil spolu s cenami. K novému elektrickému Springu si môže zákazník dokúpiť aj nabíjací wallbox Dacia. Ten s výkonom 11 kW umožňuje riadiť nabíjací výkon v rozsahu 100 % až 50 % a jeho cena je 1 449 €.

Dacia

Výkonnejší 22 kW wallbox s cenovkou 1990 €  naopak  majiteľovi umožní blokovať prístup k stanici kľúčom od auta. Táto stanica je teda vhodná aj do spoločných garážových priestorov, zákazník sa tak nemusí báť, že by sa počas jeho neprítomnosti niekto nabíjal „na jeho účet“. Okrem toho si môže zákazník sledovať priebeh nabíjania a na diaľku nabíjanie spustiť, alebo vypnúť vďaka vstavenému webserveru.

Prvé objednávky by mala automobilka doručiť zákazníkom ešte tento rok, no ako prvá sa bude doručovať verzia Comfort Plus s vyššou cenovkou a lepšou výbavou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP