V oblasti alternatívnych pohonov dnes existuje viacero zaujímavých riešení, ktoré môžu byť využité aj v osobnej doprave. Jedným z tých, ktorí medzi tradičnými vozidlami vyčnievajú, je rozhodne solárne auto od holandského startupu Lightyear. Ten má dokonca namierené ponúkať vozidlá za mesačný prenájom. Firma teraz odhaľuje druhú generáciu auta, ktorá bude ďaleko lacnejšia než prvá generácia spred 2 rokov, informuje Electrek.

Holanďania prekvapili unikátnym solárnym autom

Tradičné spaľováky sú pomaly, ale isto na ústupe a ich miesto na trhu nahrádzajú vozidlá s alternatívnymi pohonmi, ktoré majú predstavovať udržateľný spôsob osobnej dopravy a pomôcť k zníženiu uhlíkovej stopy.

Plug-iny a elektromobily však svojim riešením zaskočilo solárne auto Lightyear One, ktoré uzrelo svetlo sveta ešte v roku 2019 a bolo výsledkom práce a vývoja projektu inžinierov z Technickej univerzity v Eindhoven.

Podľa WLTP cyklu má byť toto vozidlo schopné prejsť s batériou a solárnymi panelmi až 725 km. Vďaka tejto vlastnosti sa tak stáva zaujímavou alternatívou k dnešným elektromobilom prémiovej triedy, ktoré dosahujú podobne vysoký dojazd.

Lightyear

Pre porovnanie dokáže taká Tesla Model S prejsť na jedno nabitie podľa oficiálnych údajov 637 km, no veľkým konkurentom je tu aj luxusný Lucid Air, ktorý svoj dojazd posunul až na hranicu 837 km. Lightyear však vyniká práve vo využití solárnych panelov, ktoré umožňujú vozidlu dobíjanie aj počas jazdy a zároveň nemusí byť vybavený veľkou batériou.

Počas nedávneho testu totiž auto jazdilo po okruhu v Nemecku so 60 kWh batériou pri rýchlosti 85 km/h a vo výsledku dokázalo prejsť až 710 km. A hoci nedosiahlo dojazd sľúbených 725 km, ide o skvelú výdrž, ktorú by mu mohli závidieť aj mnohé iné batériové modely.

Holandský startup tak dokázal, že solárne panely, ktoré boli v mnohých iných podobných projektoch slepou cestou, dokázali nájsť uplatnenie v jeho projekte a že ich potenciál je skutočne veľký. Zároveň si však uvedomuje, že cenovka 149-tisíc eur za Lighyear One, prvú generáciu jej solárneho auta, nebude pre každého.

NEPREHLIADNI
Jazda na spotrebu alebo plné diaľničné tempo? Zistili sme, aký štýl jazdy elektromobilom je najrýchlejší

Druhá generácia bude dostupná pre všetkých

Kvôli tomu teraz poodhaľuje druhú generáciu vozidla Lightyear Two, ktoré bude so solárnymi panelmi dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Jeho trhová cena má byť totiž len zlomkom predajnej ceny drahšieho súrodenca. A hoci zatiaľ Lightyear o tejto novinke veľa detailov neprezradil, potvrdil, že sa má predávať za ambiciózne nízku sumu okolo 30-tisíc eur.

Toto „ľudové“ auto so solárnymi panelmi by sa potom malo predávať na európskych trhoch a v Severnej Amerike. Avšak, podobne ako chýbajúce technické detaily vozidla, chýba aj jeho odhadovaný štart predaja, a preto je pravdepodobné, že si na finálny produkt záujemcovia ešte nejaký ten rok počkajú.

Lightyear

Spoločnosť si však týmto odhalením stanovila jednoznačný cieľ, ktorým môže prekvapiť nejedného konkurenta. Takto lacný elektromobil na solárne panely by sa potom mohol stať aj súčasťou flotily, z ktorej by si mohli vodiči prenajímať autá startupu za mesačný poplatok. Lightyear totiž nedávno uzavrel dohodu s firmou LeasePlan, ktorá poskytuje podobné služby.

V tejto dohode bolo pritom rezervovaných až 5000 kusov druhej generácie solárneho auta, čo značí veľké plány oboch spoločnosti s prenájmom elektromobilu na solárnu energiu.

Holandský startup sa tak bude v budúcnosti orientovať aj na sériovú výrobu, no momentálne je jeho prioritou stále Lightyear One. Ďalšie detaily o lacnom solárnom modeli by mali byť zverejnené v priebehu budúceho roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú