Jazda elektromobilom prináša so sebou isté úskalia a jedným z nich je aj nabíjanie. Pri nabíjaní jednoducho strácame častokrát drahocenný čas, no dlhé cesty sa však nedá ísť bez prestávky, a preto je filozofia pri jazde elektrickým autom taká, že na prestávku zastavím tam, kde sa dá nabíjať.

Tento prístup aspoň čiastočne eliminuje stratu, ktorú spôsobuje čas strávený na nabíjačke. Ďalšou otázkou ale zostáva, či je následne výhodnejšie na ceste jazdiť čo najefektívnejšie a ísť takpovediac „na spotrebu“, alebo si to po diaľnici „rúbať“ maximálnou povolenou rýchlosťou.

Jazdou na spotrebu v tomto prípade myslíme diaľničné tempo do 110 km/h, kedy má elektromobil ešte relatívne dobrú spotrebu. Jazda takýmto štýlom má za následok, že po ceste nie je nutné tak často nabíjať.

Naopak jazda maximálnymi povolenými rýchlosťami (napríklad na diaľnici 130 km/h) má za následok podstatne vyššiu spotrebu. Tým pádom je potrebné nabíjať častejšie, respektíve dobiť viac kWh energie, no táto časová strata sa naopak „dobieha“ priamo na ceste.

Ktorý z týchto dvoch štýlov jazdy je teda v konečnom dôsledku efektívnejší a rýchlejší? My sme túto skutočnosť preverili na Kii EV6, ktorá má diaľničný dojazd približne 350 km a disponuje tiež výkonným nabíjaním až do 240 kW.

Pravidlá ešte viac preverili schopnosti auta

Na začiatok sme určili zopár pravidiel, aby to náš elektromobil nemal také ľahké. Trasa smerovala z nabíjacej stanice ZSE Drive v Beladiciach priamo do Košíc k nabíjačke GreenWay na Prešovskej ceste.

Dĺžka trasy je podľa navigácie 329 km a prejsť by sme ju mali za 3 hodiny 32 minút. Kia EV6 by túto vzdialenosť zvláda prejsť aj na jedno nabitie, preto sme sa rozhodli, že budeme štartovať so 60 % energie v batérii, aby sme museli po ceste zopárkrát zastaviť na nabíjačke, inak by totiž test nemal žiaden význam.

Google Mapy

Ďalším pravidlom bolo, že po príchode do cieľa sme museli auto znovu nabiť na 60 % a až po dosiahnutí tohto stavu nabitia batérie sme zastavili stopky.

Zo západu na východ „na spotrebu“
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú