Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Sierra Space vykonala dôležitý test modulu vesmírnej stanice s potenciálne revolučnými vlastnosťami a to nielen pre pobyt na obežnej dráhe, ale v budúcnosti aj na Mesiaci, Marse či na iných planétach a mesiacoch. Ako upozorňuje portál SpaceNews, tento nafukovací modul počas testu vybuchol, avšak nešlo o nehodu, ale o zámerné sledovanie vlastností.

Ďaleko prekonal požiadavky

Sierra Space vykonala úmyselne ničivý test, pri ktorom nafukovací modul natlakovala až do prasknutia. Podaril osa dosiahnuť tlak až vyše 5,4 kg/cm2, čo je až o 27 % viac, než odporúča NASA. Bezpečnosť je tak v takomto prípade zaručená a modul s názvom LIFE, resp. jeho nanovo skonštruovaný nástupca, dokáže prežiť pobyt vo vesmíre aj v núdzových situáciách.

Firma vykonala už niekoľko podobných testov, avšak v menšej mierke, aby sa uistila, že jej technológia funguje skôr, než otestuje plnohodnotné zariadenie, ktorého výroba nie je najjednoduchšia. Hlavnou úlohou testu bolo otestovanie obmedzovacej vrstvy, ktorá slúži ako tlaková škrupina celého zariadenia a pozostáva z Vectranu, špeciálneho textilného vlákna na báze kvapalných kryštálov.

Výhodou takýchto nafukovacích modulov je ohromná kapacita po nafúknutí, avšak počas transportu sú malé – modul LIFE má vojsť do nákladného priestoru rakety s priemerom 5 metrov, avšak po nafúknutí poskytne vnútorný priestor s objemom až 300 m3 – to je porovnateľné s približne tretinou obývateľného objemu Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Buduje aj raketoplán

Spoločnosť Sierra Nevada Corporation, pod ktorú spadá aj Sierra Space, vyvíja okrem iného aj vlastný raketoplán, resp. vesmírne lietadlo Dream Chaser. To má v budúcnosti dopravovať náklad na vesmírne stanica, vrátane stanice Orbital Reef a ak sa podarí certifikácia, môže prepravovať aj astronautov.

Chystá aj väčšiu verziu

Sierra Space navrhla aj o poznanie väčšiu verziu takéhoto modulu s vnútorným objemom po nafúknutí až 1 400 m3, pričom má vojsť do nákladného priestoru rakety s priemerom 7 metrov. Modul LIFE sa však na ISS nedostane a miesto toho pôjde o modul vesmírnej stanice Orbital Reef, na ktorej spolupracuje aj niekoľko ďalších spoločností.

Táto stanica je jedna z mnohých, ktoré pomôže nahradiť ISS komerčným spôsobom. Orbital Reef má poskytnúť priestor s objemom 830 m3, pričom bude možné ho v prípade potreby rozšíriť podobne, ako aj na ISS. Vlastnú vesmírnu stanicu plánuje aj spoločnosť Axiom Space, ktorá už do kozmu vyslala niekoľko komerčných misií s astronautmi na raketách SpaceX.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú