Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizované 27. 4. 2022 – Minister obrany SR, Jaroslav Naď, sa pre Startitup vyjadril na tému obranného systému S-300, ktorý Slovensko odovzdalo do rúk Ukrajiny. Má pritom informácie o jeho stave.

„Včera som hovoril s pánom ministrom obrany Ukrajiny, ktorý mi potvrdil, že systém naďalej funguje. Chcem ale povedať, že tieto otázky môžu prichádzať kontinuálne, že či ešte funguje alebo nefunguje, ale uvedomme si, že na Ukrajine je vojna. A áno, systém protivzdušnej obrany je cieľom akýchkoľvek útokov a môže sa to stať, že istú dobu môže byť jednoducho zničený. Ale taká je vojna,“ vyjadril sa minister.

Systémami protivzdušnej obrany S-300 bola vybavená aj vlajková loď Moskva, ktorú Ukrajina Rusku potopila len za pomoci dvoch rakiet a jedného drona pre odvedenie pozornosti. V rukách Ukrajiny je niekoľko takýchto systémov S-300 a pomáhajú brániť oblohu krajiny.

Pôvodný článok:

Slovensko sa vzdalo svojho obranného systému S-300 sovietskeho pôvodu a poslalo ho na pomoc Ukrajine, ktorá ho momentálne potrebuje oveľa viac. V posledných týždňoch sme počúvali o tom, ako americký systém Patriot nie je náhradou za S-300, no to sa zmenilo.

Ako vlastne S-300 funguje, čo dokáže a prečo nemusí Slovensku vôbec chýbať? Dôvodov je niekoľko, zastaranosť tohto systému však nie je tým najväčším.

Bohaté využitie a história

Obranné systémy S-300 po prvý raz nasadil Sovietsky zväz v roku 1979 a počas rokov aktívneho používania a dodatočného vývoj sa dostal do arzenálu nielen Ruska, ale tiež množstva ďalších krajín, vrátane Slovenska, Česka, Číny a tiež Indie.

Keďže je v prevádzke tak dlhú dobu, existuje množstvo líšiacich sa verzií tohto systému a tiež novšie generácie, medzi ktorými je napríklad pomerne úspešná, modernejšia S-400 a tiež najmodernejšia S-500, ktorá je zatiaľ na úrovni kusovej výroby a intenzívnejšieho nasadenia sa zrejme ani nedočká, aj keď má dokázať skutočne jedinečné veci.

Ako spomína arms-expo.ru, S-300 dosahuje úspešnosť zostrelenia cieľa až cez 90 % pri použití jednej rakety. Pri použití dvoch dokáže zostreliť letecký cieľ s prakticky 100 % úspešnosťou, úlohu však po dlhej dobe zohráva aj technický stav stroja, na ktorý dopláca množstvo ruskej techniky útočiacej na Ukrajinu.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú