Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dlhé nabíjacie časy elektromobilov sú jednou z prekážok pre väčšinu odporcov elektromobility. Mnohí sa ohrádzajú tým, že elektrické auto si kúpia až vtedy, keď sa čas potrebný na jeho nabitie vyrovná času natankovania plnej nádrže do spaľováku. Ako informuje portál Futurism, technológiu, ktorá by takéto niečo umožnila, máme možno na dosah.

Priemerné nabitie elektromobilu trvá zhruba 30 minút a aj to sa bavíme iba o nabití z 20 na 80 % kapacity batérie. Posledné percentá totiž dokážu predĺžiť nabíjací čas aj na viac než jednu hodinu, keďže ku koncu nabíjania nabíjací výkon klesá. Natankovanie plnej nádrže je teda skutočne podstatne rýchlejšie a „bezstarostnejšie“.

Michal Varga/FonTech

Takéto niečo zatiaľ pri elektromobiloch, respektíve pri súčasných batériových technológiách, žiaľ, nie je možné, no Institute for Basic Science (IBS) ukázal spôsob, akým by bolo možné nabiť batériu elektromobilu pokojne aj za 3 minúty. Za všetkým stoja kvantové technológie.

Batérie novej generácie

Novú technológiu kvantových batérií popisujú aj v publikácii na portáli SciTechDaily. Pri kvantových batériách sa zatiaľ bavíme iba v teoretickej rovine. Takéto batérie by mohli ukladať a uvoľňovať energiu veľmi rýchlym spôsobom, pričom využijú kvantové procesy ako napríklad zapletenie.

Inak povedané, ak by sme chceli dosiahnuť čas nabíjania zrovnateľný s natankovaním plnej nádrže, musíme vedieť nabíjať všetky batériové články naraz. Súčasné batérie neumožňujú takzvané kolektívne nabíjanie, no vedci si myslia, že kvantová technológia nabíjania batériám umožní využiť tento jav.

Institute for Basic Science

V správe sa uvádza, že priemerná batéria elektromobilu má približne 200 článkov, ak by sa teda dokázali nabíjať súčasne, viedlo by to až k 200-násobnému skráteniu nabíjacích časov oproti súčasnosti. Pri domácom nabíjaní, ktoré trvá zhruba 10 hodín, by sme nabíjací čas skrátili na tri minúty a pri nabíjaní na verejných staniciach by mohla nová technológia skrátiť čas z 30 minút iba na 9 sekúnd.

Teória je to rozhodne pekná, no pretaviť ju do reality zaberie pri najlepšom zopár rokov, možno aj desiatky. Zatiaľ si tak budeme musieť vystačiť so skracovaním nabíjacích časov iba vyššími výkonmi nabíjania, či zlepšovaním nabíjacích kriviek akéhokoľvek elektromobilu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú