Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V článku boli použité materiály TASR.

Energetická kríza predražila nielen tankovanie benzínových a naftových vozidiel, ale vyššie účty musia platiť aj majitelia elektromobilov. Tí stále dokážu výrazne ušetriť, ak si namiesto drahších verejných staníc nájdu alternatívne nabíjanie. Riskujú však riziko pokút od dodávateľa elektrickej energie. Upozornil na to Michal Kolimár, riaditeľ strediska distribúcie energií a energetický audítor spoločnosti PPA Power DS, ktorá patrí do skupiny PPA CONTROLL.

„Keďže je nabíjanie na verejných staniciach drahé, množstvo vlastníkov elektromobilov a hybridov, ktorí nemajú možnosť nabíjať ich doma, sa snaží nabíjať lacnejšie na nabíjačke v zamestnaní alebo v nákupnom centre. Pritom sa však môže prekročiť zmluvne rezervovaná kapacita na odbernom mieste, za čo je následne odberateľ – teda majiteľ budovy alebo spoločnosť, ktorá ju prenajíma – sankcionovaný,“ vysvetlil Kolimár.

Pokutá sa môže vyšplhať poriadne vysoko

Výška pokuty je uvedená v cenníku distribúcie a schvaľuje ju Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Môže to byť až 33 eur za každú prekročenú kilowatthodinu (kWh) a v súhrne aj stovky eur. Prevádzkovateľ budovy môže podľa odborníka pokutám predchádzať napríklad tak, že si nechá nainštalovať inteligentné nabíjačky, ktoré výkon strážia.

Michal Varga/FonTech

Majiteľ elektromobilu, ktorý ho dobíja doma cez noc pomocou bežného wallboxu s výkonom 6 až 6,5 kW dokáže ušetriť približne dve tretiny nákladov v porovnaní s prevádzkou benzínového automobilu.

„Domácnosti štát dotuje tak výdatne, že cena za elektrinu je skoro rovnaká, ako v roku 2022. Ostatným (firmám, poz. red.) však náklady vzrástli, preto je nabíjanie v domácnosti v porovnaní s verejnými nabíjačkami ešte výhodnejšie ako kedysi,“ dodal odborník.

Čo znamená prekročenie rezervovanej kapacity a koho sa to môže týkať?

Firemní odberatelia elektrickej energie si nastavujú takzvanú „rezervovanú kapacitu“ odoberanej elektriny, ktorá sa vyhodnocuje v štvrťhodinových intervaloch. Odberné miesto, teda firma, by nemala túto kapacitu prekročiť, inak hrozí pokuta.

Ak niekto začne v takejto firme nabíjať niekoľko elektromobilov naraz, pričom firma si rezervovanú kapacitu nezvýši, môže dôjsť k jej prekročeniu. Práve pre tento prípad je vhodná inštalácia inteligentných wallboxov, ktoré by v prípade dosiahnutia maximálnej rezervovanej kapacity jednoducho nabíjanie pozastavili alebo obmedzili na nižší výkon.

Problém sa teda môže týkať najmä menších firiem, ktoré nemajú vybudované nabíjacie stanice pre svojich zamestnancov a majitelia elektrických áut si svoje vozidlá nabíjajú v práci „na čierno“, alebo po dohodne so zamestnávateľom. Ten však nemusí počítať s tým, že sa nabíjaním zvýši štvrťhodinová spotreba energie a môže tak dochádzať k prekročeniu rezervovanej kapacity, čo môže vyústiť k vyššie spomenutým problémom.

Riešením môže byť okrem inštalácie inteligentného wallboxu aj navýšenie maximálnej rezervovanej kapacity, čo ale znamená vyššie účty za elektrinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú