Kolaps FTX, ku ktorému došlo minulý rok, tisíce ľudí pripravil o obrovské sumy peňazí, ktoré platforme zverili. Momentálne sa hovorí o tom, že sa malo jednať o organizovaný podvod, o čom sme informovali v samostatnom článku. Na základe toho Spojené štáty vydali zatykač na Sama Bankmana-Frieda, zakladateľa tejto kryptoburzy a momentálne prebiehajú súdne procesy.

Portál FonTech.sk sa v reakcii na bankrot a bezpečnosť sektoru kryptomien spojil s Tomášom Vrankom zo spoločnosti XTB, aby nám vysvetlil, čo sa deje. Zamerali sme sa na pochybenia spoločnosti FTX, ale aj na to, ako sa môžu Slováci lepšie chrániť pred podobným kolapsom.

V čom zlyhala burza FTX?

Svojho času jedna z vedúcich kryptobúrz na svetovom trhu urobila hneď niekoľko prešľapov. „Zatiaľ to vyzerá tak, že v prípade FTX išlo o podvodné praktiky vedenia burzy v kombinácii s podcenením niektorých aktivít v oblasti risk manažmentu. Hlavným problémom sú ale rôzne pochybné transakcie SBF,“ povedal Vranka.

Spojené štáty voči Bankman-Friedovi vzniesli obvinenia za organizovaný podvod, podvod s cennými papiermi a pranie špinavých peňazí, informuje The New York Times na základe vlastných informácií. Dopad na ostatných aktérov podvodu a vysokopostavených riaditeľov FTX zatiaľ ešte nie je jasný.

Veľmi znepokojujúce je aj zistenie, že spomínaný risk manažment jednej z najväčších kryptobúrz sveta viedla nekvalifikovaná osoba. Vranka upozorňuje, že sektor kryptomien nie je takmer vôbec regulovaný.

To so sebou prináša výhody, ale samozrejme aj nevýhody. Bežné finančné inštitúcie musia spĺňať mnoho regulatorných a legislatívnych požiadaviek. Regulácia finančného sektoru ako takého sa každým rokom sprísňuje či už v oblasti samotných kapitálových požiadaviek na inštitúcie, nárokov na vedomosti zamestnancov ktorí riadia kľúčové činnosti bánk, tak aj na fungovanie bánk v oblasti kontroly finančných prostriedkov klientov a prania špinavých peňazí,“ priblížil.

Naopak svet kryptomien sa môže v kontraste javiť ako divoký západ, na ktorom si burzy nastavujú vlastné pravidlá. „To im na jednej strane umožňuje fungovať flexibilnejšie, inovovať a rásť rýchlejšie. Na strane druhej nad nimi nie je prakticky žiadna entita, ktorá by ich kontrolovala. V bežnom finančnom svete si teda neviem predstaviť, že by risk manažment riadil človek s minimálnymi skúsenosťami.

Sú kryptomeny len pyramídová hra?
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP