Kľúčová automobilka učinila dôležité rozhodnutie, Land Rover zaháji produkciu Defenderu s vodíkovým pohonom. Model sa vyrába aj v Nitre a spoločnosť musí splniť nové emisné normy, informuje Jaguar Land Rover.

Elektromobilitu si osvojuje aj Land Rover

Okrem elektrických vozidiel značky Jaguar, ktoré majú byť vyrábané v rodnej Británii, dostane svoju elektrickú verziu aj na Slovensku vyrábaný Land Rover Defender. Pôjde ale o vodíkový pohon a spoločnosť začne s testovaním už koncom tohto roku, pričom nulové emisie vozidiel chcú dosiahnuť už do roku 2036 a celkové nulové emisie pre celú spoločnosť do roku 2039.

Land Rover

Pôjde o klasický vodíkový pohon, kde vodík je využívaný na tvorbu elektrickej energie pre elektrické motory. Tieto vozidlá majú podľa Land Roveru dopĺňať konvenčné elektromobily, avšak s vyššou energetickou hustotou a rýchlym dočerpaním paliva, píše The Verge.

Technológia je podľa firmy ideálna na dlhé trasy a pre vozidlá operujúce v horúcich alebo príliš studených podnebiach. Odborníci predpovedajú, že do roku 2030 stúpne počet vodíkových elektromobilov až na 10 miliónov a počet nabíjacích staníc dosiahne 10 000. Okrem osobných automobilov však preniká vodík aj do motocyklov a koncepty vyzerajú skutočne sľubne.

Za vodíkovým agregátom stojí projekt Zeus

Vodíkový pohon pre obľúbený Defender vyvíja projekt pre pokročilé inžinierstvo, známy ako Zeus. Ten je čiastočne financovaný Centrom pre pokročilý pohon, za ktorým stojí anglická vláda a inžinierom má umožniť lepšie pochopiť vodíkový pohon a spôsob, ktorým zákazníkom poskytne kapacitu a výkon, ktorý požadujú.

Land Rover

Testy vodíkového pohonu zaháji Jaguar Land Rover už koncom tohto roku, prebehnú v Spojenom kráľovstve pre overenie schopností v teréne a spotreby paliva. Kvôli projektu Zeus vošla spoločnosť do spolupráce s Marelli Automotive Systems, UKBIC, Delta Motorsport a AVL.

Vodík zohrá dôležitú úlohu, prišiel aj na Slovensko

Britská firma vidí vo vodíkovom pohone budúcnosť a verí, že zohrá v doprave dôležitú úlohu. Kým niektoré automobilky sa zameriavajú výhradne na elektromobily s veľkými akumulátormi, k vodíkovej renesancii sa pripája napríklad aj Toyota, ktorá je v ňom zároveň pomerne zbehlá.

Toyota

Vedenie automobilky minulý rok oznámilo zrýchlenie svojich plánov vo vývoji elektromobilov, no aj naďalej sa Toyota bude držať svojej idei a v značnej miere bude pracovať na vodíkových autách či hybridoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom