Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) dnes v doobedňajších hodinách zorganizoval tlačový brífing v Poprade, kde došlo k podrobnejšiemu predstaveniu unikátnej inovácie. Jej autormi sú študenti Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu v Poprade, ktorých projekt s názvom Zabudnuté deti v aute môže predstavovať veľký úspech aj za hranicami Slovenska.

ÚPVII od roku 2017 realizuje projekt, ktorý financuje malé a stredné podniky, ktorým chýbajú dotácie či posunutie svojich nápadov na vyššiu úroveň. V týchto dňoch sa v rámci spomínaného projektu za pomoci Úradu podpredsedu vlády podarilo dostať viacero slovenských firiem na akceleračný program Innovation Leaders Open Gate v izraelskom Tel Avive. Spoločnosti dostali príležitosť predstaviť inovatívne riešenia pred odbornou porotou, investormi a zástupcami médií. Zároveň sa uchádzali o finančné zdroje od zástupcov izraelských fondov, informuje ÚPVII.

Skvelé, no nezrealizované nápady

Slovensko predstavuje krajinu, ktorá disponuje množstvom mladých úspešných vedcov či začínajúcich firiem so skvelými nápadmi. Častokrát však tie najlepšie nápady končia v koši, nakoľko startupom chýba napríklad sponzor, know-how, správny marketing či prezentácia na domácich a zahraničných trhoch. Práve preto je podľa Rašiho pozitívnou správou to, že na medzinárodnom fóre v Izraeli sa prvýkrát podarilo prezentovať svoj nápad aj študentom, ktorí prišli so zaujímavou inováciou.

Zabudnuté deti v aute

Mladí študenti sa snažia pomôcť predísť prípadom, ktoré sú veľmi časté práve v tomto letnom období. Jedná sa o situácie, kedy rodičia z rôznych dôvodov zabudnú svoje deti v rozhorúčenom aute. Ich riešením je špeciálny čip, ktorí sami vyvinuli a predstavili na medzinárodnom fóre v Izraeli. Projekt však ešte nie je dokončení na 100 %, no vďaka pomoci ÚPVII sa už objavujú prví záujemcovia, ktorí chcú projekt dotiahnúť do úspešného konca.

Prečítajte si tiež!
Raši: Troch mladých vedcov posielame do Berkeley, na Slovensko prinesú inovácie a nové postupy

Špeciálny čip je vyrobený tak, aby ho bolo možné použiť v každom type auta či detskej autosedačky. V prípade, ak vodič opustí auto bez dieťaťa, čip na to zareaguje zaslaním SMS správy. Ak sa vodič do 7 minút nevráti k autu, čip následne začne vydávať zvuk podobný poplašnému systému.

Navyše sa cena konkrétneho prototypu momentálne odhaduje na približne 40 € a študentský nápad vo svojej finálnej verzii môže predstavovať skvelú inováciu a pomôcku, ktorá môže zachrániť viaceré životy. Po zistení viacerých informácií budeme článok priebežne aktualizovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom