Úrad podpredseu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vybral výherné projekty, ktoré boli podané v rámci výzvy pre verejné vysoké školy. Tá bola vyhlásená v polovici februára a vysoké školy mohli do projektu nominovať troch kandidátov, ktorý prinesú riešenie v oblasti inteligentných dopravných systémov, informatizácie v doprave alebo automobilového výskumu.

Autormi výherných projektov sú traja mladí vedci z dvoch slovenských univerzít, ktorých odmenou je možnosť stráviť semester na jednej z najprestížnejších univerzít sveta, na kalifornskej Berkeley. Tá sa pýši viacerými svetovými absolventmi a výskumníkmi, ktorí takmer každoročne získavajú Novelové ceny či iné prestížne ocenenia.

Mladá generácia predstavuje budúcnosť

 „Traja úspešní mladí vedci, jeden zo Žilinskej univerzity a dvaja z Technickej univerzity v Košiciach, absolvujú výskumný pobyt na univerzite v Berkeley, ktorá patrí celosvetovo do top päťky.

Počas výskumného pobytu budú pracovať s najmodernejšími technológiami a stretnú sa so špičkovými profesormi, čím môžu výrazne urýchliť svoj výskum. Inovatívne riešenia, ktoré tu vyvinú, prenesú na Slovensku do praxe,“ uviedol vicepremiér Richard Raši.

Bližšie informácie o vybraných projektoch však nie sú známe a preto sme o bližšie informácie požiadali priamo ÚPVII, ktorého sme sa spýtali aj to, či plánuje docieliť, aby sa študenti vrátili naspäť na Slovensko, kde by sa neskôr zamestnali a priniesli tak do danej oblasti získané inovácie a nové postupy.

Čoraz častejším problémom je práve udržanie mladých študentov či vedcov na území Slovenskej republiky, ktorí kvôli finančnému ohodnoteniu a lepším podmienkam odchádzajú za prácou či štúdiom do zahraničia.

Aktualizované o oficiálne vyjadrenie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

ÚPVII uvádza, že názvy vybraných projektov, ako aj ich podporené rozpočty sú zverejnené v dvoch uzavretých dotačných zmluvách v Centrálnom registri zmlúv. Prvý projekt súvisí s modelovaním dynamickej prevádzky nabíjacej stanice pre elektromobily, ktorá je napájaná energiou z miestnych obnoviteľných zdrojov vo vzťahu k predikciispotreby elektrickej energie. Cieľom druhého projektu je Výskum a implementácia nových technológií do informačných systémov ako podpora procesov v logistike adoprave a tretí projekt rieši plán mestskej logistiky pre riešenia mobility v Košiciach.

Na našu druhú otázku Úrad reagoval, že verejné vysoké školy, ktoré nominovali svojich kandidátov sa zmluvne zaviazali zabezpečiť, že ich výskumní pracovníci po úspešnom absolvovaní výskumného pobytu odpracujú pre verejnú vysokú školu na území Slovenskej republiky minimálne tri roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom