Plusy

+2 režimy nahrievania
+Dlhá výdrž batérie a pôsobivé nabíjanie
+Prispôsobiteľnosť dizajnu
+Cena

Mínusy

-Teplota zariadenia pri používaní
-Zariadenie je veľké, no pomerne ľahké

Požívanie nahrievaného tabaku si za pár rokov získalo obrovskú popularitu vo svete a rovnako aj medzi Slovákmi. Fajčiarom ponúka oproti klasickým cigaretám hneď niekoľko výhod, ktoré by sa dali zhrnúť primárne ako „menej škodlivé požívanie tabaku“. Nahrievaný tabak sa tak vyprofiloval ako menej škodlivá alternatíva užívania nikotínu, a to najmä pre ľudí, ktorí s ním chcú pomaly prestať alebo znížiť jeho nepriaznivý vplyv.

Veľká časť škodlivín totiž nepochádza z látky nikotín samotnej, ale z dechtu, oxidu uhoľnatého a ďalších cca 4 000 škodlivých látok, ktoré sú obsiahnuté v klasickej cigarete a uvoľňujú sa spaľovaním. Keďze sa nahrievaný tabak nespaľuje, ale nahrieva, tieto látky sa do tela nedostávajú a dopad na zdravie je výrazne nižší.

Na Slovensku v nahrievanom tabaku dlhodobo dominuje značka Iqos, tá má však od februára nového perspektívneho vyzývateľa – značku glo, ktorá na domáci trh prichádza so svojou vlajkovou loďou – zariadením glo hyper+ UNIQ. To je už dobre etablované v iných krajinách Európy, napríklad v Nemecku, vo Veľkej Británii či v susednom Česku. Čo nové prináša táto alternatíva na Slovensko?

Fontech

Technologická novinka vo forme indukčného ohrevu

Tabaková náplň sa v glo nahrieva na teplotu 270 ºC, vďaka čomu sa miesto dymu produkuje nikotínový aerosól, ktorý je takmer bez zápachu a obsahuje menej toxikantov než cigaretový dym. Toto je však niečo, čo je pointou celého nahrievaného tabaku a nájdeme to aj u konkurentov.

Zariadenie glo však robí jednu kľúčovú vec inak, a to je spôsob, akým náplne nahrieva. Napríklad konkurenčný Iqos využíva tenkú kovovú čepeľ, na ktorú sa náplne nasúvajú a čepeľ ich zvnútra nahrieva. Funguje to dobre, no čepeľ je najmä pri čistení možné nešikovne zlomiť, keďže nie je nijako chránená. Ak sa čepeľ zlomí, zariadenie prestáva slúžiť a treba si zaobstarať nové.

Recenzované glo využíva na rozdiel od čepele takzvaný indukčný ohrev a samotné náplne nahrieva zvonku po ich obvode – vložia sa do priestoru v zariadení v tvare tunela a náplň sa rovnomerne rozohreje. Takýto dizajn znamená, že je glo pri používaní o niečo teplejšie – pocit z vyššej teploty navyše umocňuje veľká plocha zariadenia, ktoré je robustné a drží sa v celej dlani.

Pointa elektronických zariadení na nikotín je však primárne to, aby vždy fungovali. Môžu padnúť, obiť sa a mať nejaké nevýhody, no keď prestanú fungovať, pre užívateľov to znamená, že to musia okamžite riešiť s predajcom. Odstránenie zraniteľnosti v podobe čepele tak stojí za to.

Fontech

Čo zatiaľ ukazujú klinické štúdie

V recenzii hodnotíme len našu skúsenosť, nie samotné výsledky vedeckých odborníkov, pre kontext ich však spomeniem.

Zariadenie glo vyvíjal podľa firmy British American Tobacco (BAT) tím viac než sto odborníkov z piatich kontinentov vo Veľkej Británii. Išlo o vedcov, technologických inžinierov, produktových dizajnérov či tabakových špecialistov a rovnako aj toxikológov.

Výrobca tvrdí, že pred uvedením na trh vykonal viac než 160 chemických a viac ako 70 biologických testov. Závery poslednej klinickej štúdie ukázali, že prechod z klasických cigariet na glo má na ľudský organizmus porovnateľný dopad, ako keby človek úplne prestal fajčiť. Tu ale treba zdôrazniť – pri prechode z klasických cigariet, nie z inej alternatívy.

 

Intuitívne ovládanie a dlhá výdrž

Zariadenie glo sa ovláda veľmi jednoducho, stačí podržať veľké tlačidlo pár sekúnd a potom počkať na zavibrovanie, ktoré značí, že náplň je pripravená. Veľmi sa mi páčilo aj zakomponovanie svetelného kruhu okolo tlačidla, ktoré sa po štvrtinách zapĺňa do celku.

Toto vizuálne signalizovanie možnosti začať inhalovať som ocenil už priamo pri prvom teste, keď som sa zarozprával s kamarátom a nevnímal vibráciu prístroja. Svetelné signály sú však bežné aj pri elektronických cigaretách či konkurenčných zariadeniach.

Veľkým plusom pre mňa bola výdrž batérie zariadenia. Po vybalení som ho nabíjal len asi 5 minút, no aj napriek tomu zariadenie vydržalo niekoľko použití za sebou.

Na jedno kompletné nabitie, ktoré trvá 90 minút, je zariadenie schopné vydržať až okolo 20 opakovaných použití. To v podstate znamená, že pre fajčiara, ktorý minie krabičku bežných cigariet denne, je po jednom nabití zariadenie pripravené fungovať po celý deň.

Rozmermi presne v strede

Hoci je zariadenie celkovo väčšieho tvaru, v ruke sa mi držalo dobre a pomerne, príjemne – v podstate nemám čo zásadné vytknúť.

Treba však dodať, že na rozdiel od napríklad Iqosu, ktoré tvoria 2 časti (vrecková nabíjačka a nahrievač), glo je len jeden kus väčšieho zariadenia, kde je všetko spolu. Človek tak k ústam dvíha výrazne väčšie zariadenie, čo môže niekomu nielen vyzerať zvláštne, no najmä je to nepraktické.

Je to však čisto subjektívna výčitka, nerozdeľovanie nabíjačky a nahrievača má aj pozitíva – konkurenčný nahrievač je totiž pomerne drobný a je ľahké ho stratiť, čo pri tomto modeli glo nehrozí.

Fontech

Na výber sú dva režimy nahrievania

Zariadenie robí ešte jednu kľúčovú vec inak – ponúka 2 spôsoby nahrievania tabaku, ktoré je možné aj striedať:

  • Štandardný režim s 20-sekundovým zahrievaním a následnou 4-minútovou inhaláciou.
  • Boost režim s 15-sekundovým zahrievaním a následnou 3,5-minútovou inhaláciou.

Kým štandardný režim ponúka skôr jemnejšiu alternatívu, kedy si človek dlhšie vychutná jemnejšiu chuť nahrievaného tabaku, skoro bez vodnej pary. Oproti tomu „Boost“ režim je akýsi intezívnejší zážitok – chuť je plnšia, efekt silnejší, no dĺžka kratšia. 

„Boost“ je charakteristický väčším množstvom „dymu“, no cítiť aj silnejšie účinky tabaku. Kto nie je vyslovene zvyknutý na tvrdšie cigarety či iné alternatívy, mal by pri tomto móde dávať pozor, aby sa mu náhodou nezatočila hlava.

Fontech

76 farebných kombinácií

Samotné telo glo má 4 farebné prevedenia (čierne, biele, zlaté a tmavomodré), ktoré je možné kombinovať s vymeniteľnými krytmi (bočný pásik) najrôznejších farieb – aktuálne je dostupných 19 dizajnov.

Človek tak má možnosť si vybrať zo 76 farebných kombinácií a svoje zariadenie glo si prispôsobiť aj k oblečeniu. Prípadne sa v domácnosti, kde glo používajú viacerí členovia, dajú takto ľahko zariadenia od seba odlíšiť.

Bočné kryty sú však zatiaľ jedinou prispôsobiteľnosťou, ktorú glo ponúka – u konkurencie už vidno ochranné kryty, látkové kapsy, rôzne doplnkové kryty či nabíjacie stanice, špeciálne koše a akúsi ambíciu vytvoriť celý ekosystém, čo zatiaľ výrobcovi glo chýba. Bočné pásiky by napríklad mohli fungovať v rámci sezónnych ponúk. Za prvé 3 mesiace na trhu toho však tak či tak glo stihlo celkom dosť.

Veľa muziky za málo peňazí?

Samotné zariadenie stojí 20 eur a cena balenia kompatibilných náplní neo, v ktorých sa nachádza 20 kusov, stojí 3 eurá. 

Zariadenie sa predáva v kompaktnej škatuľke, kde bol, okrem samotného zariadenia, kefky na čistenie a manuálu, aj 35-centimetrový nabíjací USB-C kábel. Pomerne krátky.

A navyše chýbal USB adaptér. Nemal som ho po ruke, keď som zariadenie prvýkrát testoval. Nemohol som ho hneď vyskúšať, čo je hneď prvý inštinkt človeka, ktorý práve zažil inak vydarenú prezentáciu produktu pri unboxingu. Jedným dychom treba dodať, že toto je už zopár rokov štandardom aj pri veľkých výrobcoch smartfónov a firmy adaptéry nedodávajú kvôli znižovaniu dopadu na životné prostredie.

V balení sa ale na druhú stranu nachádzal bonus – 2 bočné vymeniteľné kryty s rôznymi farbami navyše.

Fontech

Zhrnutie

Zariadenie glo je určite zaujímavou alternatívou k aktuálne dostupným zariadeniam na inhaláciu nahrievaného tabaku a každý, kto chce skoncovať s klasickými cigaretami, by ho mal vážne zvážiť.

Nie je na ňom nič vyslovene zlé alebo problematické a celé to dohromady dáva zmysel. Ide o dobrý pomer cena/výkon aj v porovnaní s konkurenciou a poteší aj indukčný ohrev, ktorý do požívania nikotínu pridáva akýsi pokoj na duši, pretože sa nebojím o zlomenie čepele.

Niekomu nemusí sadnúť trochu robustnejšie telo zariadenia, hoci mne osobne dizajn neprekážal. Zariadenie bolo na môj vkus pri používaní o čosi teplejšie, než by som chcel.

Kto hľadá menej škodlivú alternatívu užívania klasických cigariet, tomu glo s výbornou batériou a dvoma režimami nahrievania môžem len odporučiť vyskúšať – cena je natoľko výhodná, že aj keď ti zariadenie nesadne, nečaká ťa bankrot. V budúcnosti určite oceníme viac možností personalizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP