Krádežiam motorových vozidiel dnes žiaľ nezabránia ani moderné technológie, ktoré automobilky montujú do svojich nových modelov. Vypátrať ukradnuté auto nie je jednoduché, no na Slovensku vznikla komunita, ktorá chce poškodeným majiteľom pomôcť rovnako ako polícia. Skupina HAKA hľadá ukradnuté autá už niekoľko rokov, počas ktorých sa jej podarilo úspešne vyriešiť niekoľko desiatok prípadov. 

Zistiť po príchode na parkovisko, že došlo ku krádeži automobilu je azda najhorším snom každého motoristu. Nanešťastie sa takémuto scenáru nevyhneme dnes ani na Slovensku, kde stále dochádza k častému odcudzeniu starších, ale aj nových áut.

Zlodeji sa nezastavia ani pred novým zabezpečením, na ktoré majú svoje „páky“. Ukradnuté vozidlá sa hľadajú naozaj ťažko a v mnohých prípadoch ich pôvodní majitelia už nemusia nikdy vidieť.

Polícia má schopného pomocníka

Z toho dôvodu vznika skupina HAKA – Hľadá sa auto krádeže automobilov, ktorá pomáha hľadať odcudzené autá. Celý projekt vznikol ešte v roku 2016 a odvtedy sa doň zapojili desiatky tisíc ľudí. Len na oficiálnej facebookovej stránke aktuálne nájdeme takmer 164 000 členov. Nie je to však len o Facebooku, pretože HAKA má tiež vlastnú aplikáciu, ktorá slúži na porovnávanie ŠPZ a preverovanie VIN čísla, aby bolo možné čo najjednoduchšie určiť, či sa jedná o kradnuté auto. Dostupná je pre operačný systém Android a iOS.

Zobraziť celú galériu (8)
HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov/Facebook

Do pátrania sa pritom pomocou systému HAKA môže zapojiť každý. Nahlásenie ukradnutých áut prebieha prostredníctvom FB skupiny, alebo samotnej aplikácie, ktorá vznika vďaka finančným prostriedkom členov skupiny. Pri každom odcudzenom aute pritom nájdeme detailné informácie, ktoré významným spôsobom môžu pomôcť k jeho nájdeniu. Do aplikácie dokonca pribudla aj databáza kradnutých vozidiel z Ministerstva vnútra SR a ČR, aby mohlo byť podozrivé auto čo najrýchlejšie preverené.

Nenechaj si ujsť
Telefonovanie za volantom, alebo ako so správnou výbavou predísť pokute. Čo na to hovorí zákon?

Od začiatku projektu sa skupine HAKA podarilo úspešne nájsť približne 80 ukradnutých automobilov, čo prezradil zakladateľ Štefan Farkaš aj vo videu pre Startitup. Všetko je pritom založené na iniciatíve členov, ktorí stoja za vyhľadávaním a preverovaním zmiznutých vozidiel. Financie získavajú tvorcovia z vlastných zdrojov a od prispievateľov. Aplikácia HAKA je prospešná dokonca aj pre samotných policajtov, ktorí ju môžu využívať priamo pri svojej práci.

Čo sa podarilo polícii?

Každoročne je evidovaných viac ako 1 000 ukradnutých áut a vypátrať sa podarí len niekoľko z nich. Polícia pri svojom pátraní taktiež využíva vlastný systém, ktorý identifikuje ukradnuté autá a EČ, pričom tiež uvádza rozdiel medzi originálnym a falošným evidenčným číslom. Štatistiky za rok 2018 zatiaľ nie sú k dispozícii. Do konca novembra minulého roka však polícia podľa dostupných informácií evidovala 1 273 krádeží áut. Z tohto množstva bolo objasnených 477 prípadov.

Zobraziť celú galériu (8)
Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Najviac áut bolo pritom ukradnutých v bratislavskom kraji, kde bolo ohlásených až 444 krádeží. Hlavnú úlohu pri vyšetrovaní krádeží automobilov tak naďalej zohráva polícia, ktorej však môžu svojim pričinením pomôcť aj samotní občania a neformálnym spôsobom aj členovia skupiny HAKA.

Tu však zohráva veľkú úlohu aj čas, pretože čím dlhšie majú auto v rukách zlodeji, tým sa zvyšuje šanca, že sa s ním pôvodný majiteľ už nestretne. V každom prípade je však vodič povinný kontaktovať políciu, ktorá sa auto pokúsi čo najskôr vypátrať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú