Mobilné procesory v tomto roku predbehli tie desktopové a to v ich spôsobe výroby, kedy ako prvé presedlali na 7 nm výrobný proces, ktorý prináša ešte viac výkonu a pritom dokáže byť stále úspornejším, než jeho predchodca.

V súčasnosti je na trhu len dvojica procesorov, ktoré sú vytvorené 7 nm výrobným procesom. Prvým bol čip Kirin 980 a následne krátko po ňom bol predstavený aj procesor A12 Bionic, ktorý prišiel priamo z dielne spoločnosti Apple. Jeho predstavením bol zároveň nastolený trend výkonnosti nových zariadení, keď hralo prekonal všetku konkurenciu a ani spoločnosť Huawei mu nedokázala konkurovať. Na ťahu tak bola spoločnosť Qualcomm, ktorá stojí za výrobou procesorov Snapdragon a celá technologická obec čakala na to, s čím výrobca vyrukuje na svojich zákazníkov.

Kráľ ostáva neporazený

Na populárnom porovnávacom nástroji Antutu sa objavil hrubý nástrel výkonu procesoru Snapdragon 855, z ktorého môžme jasne vidieť, že napriek tesnému výsledku sa mu nepodarilo poraziť procesor od Apple. Rozdiel je takmer 10 000 bodov, čo nie je zanedbateľná hodnota. Na druhej strane však masívnym rozdielom vedie nad procesorom Kirin 980, ktorý je viac na úrovni súčasného Snapdragonu 845 a to aj napriek efektívnejšiemu výrobnému procesu. Porovnanie ukazuje aj výkon nového Exynosu 9820, čo je naopak vlastný procesor spoločnosti Samsung.

Prečítaj si tiež
Qualcomm predstavil procesor Snapdragon 855: Vlajkové Androidy posunú latku a prichádza aj 5G!

Ani ten však nevykazuje takú výpočtovú silu, ako sa spočiatku očakávalo. Procesory Exynos sú spravidla výkonnejšie ako Snapdragon a práve tie sú dodávané na všetky trhy s výnimkou USA. V Antutu však naň strácajú niekoľko tisíc bodov. Obávať sa však nemusíš. Jednak do uvedenia procesorov vo vlajkových lodiach ostáva veľa času a dovtedy sa stihnú ešte o čosi viac vyladiť a na druhej strane je rozdiel v reálnom používaní ktoréhokoľvek zariadenia s hociktorým procesor natoľko malý, že si ho bežný používateľ vôbec nevšimne a rozdiel nastáva až pri výsledkoch z podobných benchmarkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom