Akadémia filmových umení a vied zavádza nové štandardy pri udeľovaní Oscarov. Portál Vulture informuje o nových normách zastúpenia minoritných menšín na filmárskom pľaci v prípade, že daná snímka má tendenciu sa usilovať o Oscara v kategórii Najlepší film.

Nové štandardy, zohľadňujúce menšiny pred a za kamerou, sú vymodelované podľa požiadaviek rozmanitosti BAFTA. Predstavujú zbierku podmienok, ktoré musia byť splnené, ak sa snímka chce usilovať o sošku v hlavnej kategórii.

Potenciálne najlepší film tak musí splniť dva zo štyroch stanovených štandardov zameraných na nedostatočné zastúpenie minorít:

  • Neprehliadnuteľná reprezentácia minorít skrz témy a príbehy
  • Zastúpenie minorít v rámci tvoriaceho tímu
  • Zabezpečenie prístupu a príležitostí aj začínajúcim filmárom zo špeciálnych skupín
  • Vytvorenie príležitosti pre marketing a propagáciu s cieľom rozvoja publika

Každý jeden zo štandardov tak zdôrazňuje myšlienku zahrnutia nedostatočne zastúpených skupín, akými sú napríklad niektoré rasy a v krajných prípadoch aj ženy, členovia LGBTQ+ komunity alebo špecificky hendikepovaní ľudia.

V praxi to teda bude vyzerať tak, že ak film chce uspieť v hlavnej kategórii, musí mať na poste jednej z hlavných postáv herca etnickej, respektíve rasovej minority. Druhou možnosťou je zaistenie, že celkové zastúpenie hereckého ansámblu budú aspoň z 30 % tvoriť minimálne dve rôzne minority.

Rovnako môže snímka uspieť v prípade, že príbeh filmu sa zameria na nedostatočne reprezentované skupiny, vypísané v odseku vyššie. Film bude mať šancu na úspech aj v prípade, keď aspoň dvaja kľúčoví kreatívci sa podieľajú na produkcii filmu (režisér, kameraman, strihač alebo producent).

Ďalšími možnosťami ako splniť podmienku zastúpenia vo vedení projektu je zahrnutie aspoň šiestich členov minority na vedľajších pozíciách v produkcii (osvetľovač, asistent réžie) alebo zahrnúť aspoň 30 % ľudí do produkčného štábu, ktorí by boli členmi ktorejkoľvek minority.

Nenechaj si ujsť
Netflix má na konte najväčší hit od čias Zaklínača. V sledovanosti prekonal všetku konkurenciu

Dôvodom zavádzania týchto nových štandardov je dlhoročná diskusia o nedostatočnej diverzite na Oscaroch, ktorú vyzdvihol hashtag #OscarsSoWhite, vytvorený aktivistkou April Reign v roku 2016. Vyššie popísané pravidla naberú na účinnosti s príchodom 96. Oscarov v roku 2024.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom