Portál Rolling Stone upozornil na novú ukážku vojnového celovečeráku, vychádzajúceho na Netflixe. Mosul svojim špecifickým zasadením predstaví celému svetu problematiku, pred ktorou väčšina populácie zatvára oči.

Mosul bude akčná vojnová dráma, letmo inšpirovaná článkom New Yorkeru z roku 2017. Ten opisoval vyhrotenú situáciu v rokoch 2014 až 2017, kedy iracké mesto Mosul okupovali jednotky ISIS.

Ústredím filmového príbehu bude mladý neskúsený policajt Kawa (Adam Bessa), ktorý len sotva uniká smrti počas krvavej prestrelky, kedy prichádza o svojich najbližších. Takmer okamžite zisťuje, že ho zachránila iracká jednotka SWAT, vedená Jasemom (Suhail Dabbach).

Kawa sa teda s myšlienkou pomsty pridáva k jednotke, ktorá sa aj napriek konštante neprajnej situácií snaží o odbúranie jednotiek ISIS, obliehajúcich ich domovy.

O scenár a réžiu vojnovej drámy sa postaral talentovaný Matthew Michael Carnahan, pre ktorého je Mosul režisérskym debutom. Pestrejší je ale jeho scenáristický životopis, kde medzi najzaujímavejšie zárezy patrí World War Z, Dark Water alebo 21 Bridges.

Film je produkovaný spoločnosťou Russo Brothers, ktorí sa na margo vojnovej drámy pre Collider vyjadrili nasledovne:

„Tento skutočný príbeh zachytáva odolnosť ľudskej mysle, čeliacej zdanlivo neprekonateľným okolnostiam. Vo svojom jadre oslavuje skupinu vojakov, ktorí spolupracovali na ochrane domova. Sme nadšení, že sme mohli nadviazať spoluprácu s Netflixom a dostať tento inšpiratívny príbeh do sveta.“

Netflix tak bude mať už druhý hraný projekt vo svojom repertoári, ktorý sa nebojí ukázať širokej verejnosti hrôzy stredného východu.

Prvým takýmto projektom je oceňovaný a divákmi neprávom prehliadaný miniseriál Caliphate, sústreďujúci sa nielen na znevažujúce postavenie žien v islamskom štáte, ale aj na počínanie teroristických jednotiek v ostatných krajinách Európskej únie. Mosul sa k rozširovaniu povedomia a praktikách ISIS pridá už 26. novembra, a to v prostredí Netflixu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom