Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Napriek silnej a často neoprávnenej kritike sa jadrová energetika svojho postu nevzdáva a vďaka pokračujúcemu vývoju technológií v tejto oblasti sa dokonca v budúcnosti môže stať dominantnou formou produkcie elektrickej energie. Pomôcť jej v tom môžu predovšetkým malé modulárne reaktory, ktoré sú oveľa flexibilnejšie a poskytujú ohromné množstvo výhod.

Nejedná sa pritom len o klasické štiepne reaktory. Cestu modulárnosti a kompaktnosti si totiž razia aj termojadrové, takzvané fúzne reaktory, ktoré predstavujú ďalšie množstvo výhod a to nielen z hľadiska bezpečnosti, ale tiež ekológie a v budúcnosti dokonca aj dostupnosti. Už dnes pritom niektoré firmy sľubujú prevratné zariadenia, ktoré sa vojdú aj do garáže.

Logický krok vpred

V oblasti jadrovej energetiky neustále prebieha výskum a vývoj, vďaka čomu sa začínajú implementovať úplne nové metódy a budovať moderné jadrové elektrárne s reaktormi, aké svet doteraz nevidel. Naďalej sa ale jedná najmä o veľké zariadenia s obrovským výkonom, ktoré je nutné konštruovať priamo na mieste a celý proces sa tak nesmierne predražuje, píše WorldNuclear.

NuScale

Práve cena je jednou z najväčších prekážok pri budovaní jadrových elektrární. Vstupné náklady sú nesmierne vysoké, čo vie vďaka predraženej Atómovej elektrárni Mochovce aj Slovensko. To sa ale snažia riešiť malé modulárne reaktory (SMR), ktoré prichádzajú hneď s niekoľkými zásadnými vylepšeniami a výhodami, ktoré ľudstvo v globálnej klimatickej kríze zúfalo potrebuje.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú