Internet je plný rôzneho obsahu, ktorý však mnohokrát nemusí byť pravdivý a to platí ako pri upravených fotografiách, tak teraz aj pri videu. Najnovším dôkazom ako ľahko sa dá upraviť záznam, ktorý oklame nejedného človeka, je video šéfa najväčšej sociálnej siete. Video zachytáva Marka Zuckerberga ako rozpráva o kontrole nad ľuďmi prostredníctvom ich osobných údajov, čo môže mnohých používateľov Facebooku znepokojiť. 

Poburujúce video sa objavilo na Instagrame, kde ho zverejnili anglickí umelci za pomoci agentúry Canny, informuje Futurism. Na tomto zábere sa objavil Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, ktorý rozpráva o kontrole nad ľuďmi. Najväčšia sociálna sieť sveta si za posledné roky prešla viacerými škandálmi kvôli úniku a predaju osobných informácií jej používateľov. Netreba sa tak diviť, že podobné slová dokážu rozrušiť mnoho ľudí.

Falošné videá známych osobností môžu šíriť množstvo dezinformácií

Zuckerberg vo videu hovorí o tom, že má kontrolu nad miliardami ľudí, o ktorých má všetky citlivé informácie a vďaka nim môže ovplyvniť aj budúcnosť. Tieto slová tak opäť vynášajú na svetlo sveta možnosť, čo by sa udialo, ak by niekto naozaj získal moc nad ľuďmi vďaka ich tajomstvám a údajom, informuje IFLScience. Samotné video je však upravené a zábery šéfa Facebooku pôvodne pochádzajú z videa, v ktorom informoval o voľbách v Rusku a ich dopadne na Facebook.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia dosiahla ďalší vývojový stupeň. Pomocou nej dokáže Nvidia vytvoriť realistické profilové fotky neexistujúcich ľudí

Zvukovú stopu však umelci Bill Posters a Daniel Howe upravili a nahradili novou pomocou technológie CannyAI. Video z Instagramu neodstránil ani Facebook, ktorý je jeho vlastníkom. Prostredníctvom takto upraveného videa sa však môžu ovplyvniť názory mnohých ľudí a toto je ideálnym príkladom toho, ako môžu byť zneužité aj zábery známych osobností. Sociálne médiá majú dnes vo svete veľkú moc a práve pomocou takýchto „fejkov“ môže dôjsť k šíreniu rôznych nepravdivých, či znepokojujúcich informácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom