Na podujatí MWC 2018 v Barcelone okrem nových smartfónov spoznávame aj ich nenahraditeľné súčasti, bez ktorých by neboli tak výkonnými a funkciami nabitými zariadeniami. Srdcom moderných telefónov je procesor a jeden nový na prebiehajúcom veľtrhu predstavila aj spoločnosť MediaTek.

Nový čipset nesie označenie Mediatek Helio P60, ktorého výrobca vybavil niekoľkými modernými funkciami. Novinky sa dotýkajú najmä oblasti strojového učenia a umelej inteligencie. MediaTek sa týmto produktom bude snažiť zaujať v strednej triede smartfónov, tak ako je u modelového radu s označením P zvykom.

Umelá inteligencia v strednej triede

Helio P60 je vyrobený 12nm FinFET technológiou od spoločnosti TSMC, čo zaisťuje o 15 % úspornejšiu prevádzku než u predchodcu. K dispozícii je osem jadier v zložení 4 x Cortex A53 a 4 x Cortex  A73, taktované na frekvenciu 2 GHz. K úspornejšej prevádzke budú prispievať aj špeciálne procesory pre spracovanie obrazu, ktorú sú šetrnejšie o 18 % k energetickým nárokom. Podporujú pritom dva fotoaparáty s rozlíšením 20 MPx + 16 MPx alebo jednotlivý snímač do 32 MPx. Podporu má aj zobrazovanie a nahrávanie HDR obrazu.

Grafickým procesorom je Mali G72 MP3, ktorý má byť výkonnejší až o ťažko uveriteľných 70 % oproti predchodcovi. Čo sa týka úloh spojených s využitím umelej inteligencie, tak tie bude mať na starosti samostatný procesor NeuroPilot. Spracovanie podobných inštrukcií by malo prebiehať rýchlejšie, pretože takáto výpočtová jednotka je dvojnásobne výkonnejšia než pri využití grafického čipu. NeuroPilot tak na starosť dostane napríklad detekciu tváre, objektov alebo identifikovanie scén.

Nenechaj si ujsť
Sony šokuje. Prezrádza informácie o príchode prevratných vlastností do smartfónov

Výrobca ešte spomína podporu VoLTE či Bluetooth vo verzii 4.2. MediaTek tak do strednej triedy zariadení prináša slušne špecifikácie a najmä podporu funkcií strojového učenia a umelej inteligencie. V ktorých zariadeniach ho ale uvidíme, zatiaľ známe nie je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú