Na svete v súčasnosti existuje množstvo spoločností a startupov, ktoré sa snažia vytvoriť oblek umožňujúci lietať podobne, ako to umožňoval oblek slávneho filmového Iron Mana. Projekt Jetman Dubai v tomto smere ale dosiahol obrovský míľnik, pilot totižto nad mestom lietal ako skutočný Iron Man, informuje InterestingEngineering.

Najnovšie video na kanáli XDubai ukazuje, že lietanie pomocou špeciálnych oblekov sa posúva míľovými krokmi vpred. Dôkazom toho je aj Francúzsky vynálezca, ktorý prekonal Lamanšský prieliv na tryskovom vznášadle. Projekt Jetman Dubai je však úplne niečo iné. Pilot obleku, Vince Reffet, sa preháňal nad mestom obrovskou rýchlosťou podobne ako by to robil skutočný Iron Man.

Youtube/Screenshot

Ako informuje portál TheVerge, Vince dosiahol maximálnu výšku až 1800 metrov a do výšky jedného kilometra sa pilot dostal približne za 30 sekúnd pri priemernej rýchlosti 240 km/h.

Oblek Jetman Dubai je unikátny v tom, že kombinuje vznášanie sa v nízkych nadmorských výškach spolu s letom podobnému stíhačke, keď sa pilot nachádza vyššie vo vzduchu. Vďaka tomu je možné oblek ovládať aj v tesných priestoroch, kedy sa pilot vznáša vzpriamene, no vo voľnom priestore sa presunie do horizontálnej polohy a karbónové krídla v kombinácii s tryskovými motormi mu umožňujú let maximálnou rýchlosťou až 400 km/h.

Jediným problémom obleku Jetman Dubai je zatiaľ pristávanie, ktoré, ako môžeš vo videu vidieť, zatiaľ funguje len pomocou padáku. Keď sa pilot iba vznášal v okolí štartovacej plošiny, pristátie nebolo náročné. Problémom je zatiaľ pristáť po horizontálnom lete, informuje CNN. Spoločnosť sa ale pri svojom ďalšom teste pokúsi práve o tento kúsok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom