Franky Zapata je „šialený“ francúzsky vynálezca, ktorý na svojom tryskovo poháňanom Flyboarde zdolal ako vôbec prvý človek v histórii Lamanšský prieliv. Cesta však nebola jednoduchá.

O náročnosti tohto šialeného preletu svedčí aj fakt, že to bol už jeho druhý pokus. Prvý skončil neúspešne minulý týždeň. Tentorát sa to Frankymu podarilo. Niečo po siedmej ráno vyrazil z francúzskej pláže Sangatte a presne po 23 minútach letu dorazil k Bielemu útesu na pobreží Británie, informuje DailyMail. Tam ho čakal nadšený dav ľudí, ktorý ho nazýval „Lietajúcim Francúzom“.

Po víťazoslávnom pristátí si Franky vychutnával skvelé pocity, ktoré počas letu zažíval. Pre novinárov povedal, že je to úplne šialené, čo sa práve udialo. Flyboard spolu so svojím tímom postavili iba pred tromi rokmi a dnes s ním preleteli ponad Lamanšský prieliv. Vzdialenosť, ktorá bola asi 36 kilometrov, Franky preletel vo výške 15 metrov, pričom svišťal rýchlosťou 140 km/h.

Oblek inšpirovaný Iron Manom dopĺňal 42 litrový batoh na uchovanie paliva. Ten by však na celú cestu nevystačil, a tak musel Franky dotankovať približne v polovici svojej cesty. Práve to sa mu pri predchádzajúcom pokuse stalo osudným, informuje The Guardian. Franky totižto nedokázal pristáť na plošine, na ktorej mal doplniť palivo.

[Un 25 juillet que je ne risque pas d’oublier !] Comme vous le savez sans doute, jeudi dernier j’ai tenté la traversée…

Gepostet von Franky Zapata am Samstag, 27. Juli 2019

Franky teda pristál v strede mora na lodi, vymenil batohy a pokračoval ďalej k britskému pobrežiu. Franky sa teraz so svojim tímom bude maximálne usilovať dostať Flyborad do komerčnej prevádzky, no jeho využitie tiež vidí aj ako špičkový kus vojenského hardvéru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom