Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rakety Falcon 9 kozmickej spoločnosti SpaceX môžu podľa novej vedeckej štúdie spôsobovať vážnejšie problémy v atmosfére, než sa pôvodne predpokladalo.

Nejedná sa pritom ani tak o uhlíkovú stopu, ale o jedinečné prvky a častice vypúšťané do vysokých vrstiev atmosféry výhradne raketami, informuje Interesting Engineering.

Ovplyvňuje stratosféru

Aj keď sa informácia primárne zameriava na rakety Falcon 9 pre ich neustále rastúcu popularitu a bezprecedentnú letovú kadenciu, výsledky štúdie sa týkajú prakticky všetkých používaných rakiet na celom svete.

Vedci opakujú, že problémom nie je uhlíková stopa a to aj napriek tomu, že počas jediného letu spáli toľko paliva, čo dopravné lietadlo počas celodenného letu a vyprodukuje pritom až 7-násobne viac emisií oxidu uhličitého.

Pravda je však taká, že napriek takejto efektivite sú emisie CO2 všetkých rakiet na svete zanedbateľné v porovnaní s ostatnými emisiami leteckého sektoru.

Vedci sa ale namiesto toho zaberali na oveľa škodlivejšiu stránku raketových emisií, ktorú utvárajú častice čierneho uhlíka či hliníka. Aj vďaka nim je možné štart väčšej rakety zachytiť aj zo vzdialenosti 9 000 km.

SpaceX/Flickr

Tie rozptyľujú a absorbujú slnečné lúče, čím menia teplotu a prúdenie stratosféry, jednej z vrchných vrstiev atmosféry vo výške od 6 až 20 do 50 km.

Podľa Inverse však vedci zároveň dodávajú, že o ekologickom dopade raketových letov ešte stále mnoho nevedia a pre lepšie vyhodnotenie takéhoto vplyvu potrebujú oveľa podrobnejšie dáta.

Zmení to Starship?

Zmenu alebo zhoršenie môže v tomto prípade priniesť vyvíjaná raketa Starship, ktorá má vykonať každoročne niekoľko stoviek misií. Miesto rafinovaného kerozínu však spaľuje metán s kvapalným kyslíkom a vplyv na atmosféru je v tomto prípade opäť úplne iný. Tak či onak sa ale jedná o problematiku, ktorou sa budú musieť vedci v budúcnosti vážne zaoberať.

Spoliehajú sa na simulácie

Za účelom objasnenia zložitých procesov raketových letov vedci vyhotovili komplexné simulácie, na základe ktorých sa dostali aj k jasným dátam. Vďaka extrémne vysokej rýchlosti je celkové množstvo výfukových plynov vypustených počas prekonania 1 km výšky prakticky zanedbateľné v porovnaní s množstvom vzduchu okolí.

Raketa má totiž mohutné raketové motory spaľujúce stovky kilogramov paliva za sekundu, avšak jej let je veľmi rýchly. Po dosiahnutí určitej výšky však nastáva problém, pretože je atmosfére veľmi riedka a v porovnaní s množstvom vzduchu vypúšťa raketa veľmi vysoké množstvo CO2, a to až 25-násobok tejto látky v porovnaní s množstvom vzduchu v metri kubickom pri výške 70 km.

SpaceX/Flickr

Okrem toho Falcon 9 produkuje aj oxid uhoľnatý či vodu, ktoré majú úplne iné vlastnosti ako oxid uhličitý a keďže sa ich vo vysokých vrstvách atmosféry nachádza áno, dochádza k o to väčšiemu ovplyvňovaniu jej vlastností.

Budúcnosť je v tomto prípade neistá, vedci a regulačné inštitúcie však dávajú dobrý pozor.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú