Elon Musk okolo seba robí rozruch nielen vďaka svojim plánom lietať do vesmíru s ľudskou posádkou, ktoré sú každým úspešným testom vesmírnej lode Starship bližšie k realite, ale aj kontroverznými statusmi, ktoré pridáva na sociálnej sieti Twitter. Najnovšie narobil rozruch statusom o „príliš vysokej cene akcií Tesly“, ktorým si pravdepodobne vyrobil nemalý problém, informuje The Verge.

Generálny riaditeľ Tesly v piatok prostredníctvom Twitteru informoval, že cena akcií Tesly je podľa jeho názoru príliš vysoká, čo spôsobilo ich takmer okamžitý pád. Je dosť možné, že tým porušil dohodu s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorú uzavreli minulý rok.

Pol hodinu po uverejnení tweetu klesli akcie Tesly o takmer 12 %, na čo reagoval niekoľkými ďalšími statusmi, v ktorých citoval niektoré verše z Americkej hymny, píše Tech Crunch. V jednom z nich vyzval aj na vrátenie slobody ľuďom. Celkovo za 20 minút uverejnil až 7 statusov, v ktorých uviedol aj informáciu o predaji celého svojho majetku. Nevedno teda, k čomu mali tieto tweety smerovať.

Zobraziť celú galériu (1)
Google Finance / Screenshot

Na základe dohody so SEC, ktorá bola podpísaná takmer presne pred rokom, môže Musk pridávať na Twitter čokoľvek, čo sa netýka financií, predaja alebo dodávok Tesly. V takom prípade musí požiadať o predbežné schválenie právnika v oblasti cenných papierov.

Ako informuje The Wall Street Journal, Elon Musk na otázku, či bol tweet týkajúci sa akcií myslený ako žart, alebo schválený právnikom odpovedal nie. To, čo presne musí byť schválené však bolo predmetom sporu. Americká komisia pre cenné papiere a burzy v tomto prípade odmietla komentovať, či ide o porušenie dohody.

Nenechaj si ujsť
Tesla je znova v zelených číslach. Tržby za prvý kvartál sú fantastické

Elon Musk a problémy so SEC sa tiahnu už od augusta 2018, kedy zdieľal informácie ohľadne akcií a financovania Tesly, na základe čoho SEC obvinila Elona Muska z podvodu s cennými papiermi. V tomto prípade Tesla súhlasila so zaplatením pokuty vo výške 20 miliónov dolárov a Musk musel súhlasiť s odstúpením z funkcie na obdobie troch rokov.

Spor medzi CEO Tesly a SEC sa znovu vynoril vo februári 2019, kedy Musk zdieľal sporný tweet s informáciou, že Tesla vyrobí okolo 500 000 áut do konca roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom