Kozmická firma SpaceX dnes vykonala statický test prototypu druhého stupňa rakety Starship SN11, počas ktorého naštartovala jeden z motorov Raptor, ktorý museli po poslednom statickom teste vymeniť. Spoločnosť sa chystá vykonať testovací let do výšky 10 km a následné pristátie ešte dnes.

Aktualizácia 6.4.2021

Vyšetrovanie výbuchu posledného prototypu vesmírnej lode Starship SN11 pokračuje, no Musk odhalil pravdepodobnú príčinu, ktorá spôsobila explóziu stroja počas jeho zostupu. CEO SpaceX podľa vyjadrenia na Twitteri viní z tohto zlyhania malý únik metánu v druhom z troch motorov Raptor. Tento únik spôsobil zapálenie a spálenie časti komponentov, plameň sme pritom mohli vidieť už krátko po štarte lode.

Oheň sa kvôli úniku na motore objavil už zhruba 30 sekúnd po vzlete Starshipu SN11 a podľa Muska následne došlo k „tvrdému štartu“ pri pristávacom manévri. Relatívne malý únik metánu tak mal spôsobiť výbuch celej lode. Elon už avizoval, že problém bude opravený do najbližšej nedele.

Portál Teslarati informuje, že podľa neoficiálnych záberov z blízkosti testovacieho centra nemal výbuch Starshipu SN11 spôsobiť systém na ukončenie letu (FTS – Flight Termination System), ale práve spomenutý „tvrdý štart“ motora Raptor.

Zatiaľ však nie je známe, či SpaceX príde s jednoznačným vysvetlením tohto výbuchu a definitívne potvrdí, čo stálo za zlyhaním počas posledného testu. Je však možné, že pri najbližšom testovaní ďalšieho prototypu SN15 využije aj upravený Raptor, u ktorého by už k takémuto problému nedošlo. Reálne výsledky ale ukáže až ďalší testovací let.

Aktualizácia 31.3.2021

Explózia Starship bola tentoraz zrejme o niečo „vzrušujúcejšia“. Trosky zničeného prototypu našli až vo vzdialenosti 8 km a je šťastím, že sa nikomu nič nestalo, informuje Futurism. Môžme však očakávať o niečo vážnejšie vyšetrovanie zo strany FAA. Nájdený kus plavidla však nemusí pochádzať z explózie, z prototypu sa mohol uvoľniť počas letu – vzhľadom na vzdialenosť pravdepodobne vo veľkej výške.

Aktualizácia 15:38

Elon Musk sa podelil o dostupné informácie, podľa ktorých mal jeden z motorov problémy a nedosiahol počas pristávacieho manévru prevádzkový tlak v spaľovacej komore. Teoreticky to však nebolo nutné a zrejme sa tak stalo čosi veľké tesne pred opätovným štartom motorov. Viac informácií nadobudne SpaceX po tom, čo preskúmajú trosky. „Aspoň kráter je na správnom mieste“.

Aktualizácia 15:14

Kvôli extrémne hustej hmle sme nedostali žiadne vizuálne potvrdenie ani neskôr po pristátí, neoficiálne vysielania však zachytili niekoľko častí rakety na miestach, kde sa pôvodne nenachádzali. Išlo však o test, ktorý bol okrem pristátia kompletne úspešný.

Aktualizácia 15:08

Starship to opäť nezvládla, spojenie tesne pred pristátím vypadlo. Podľa zvukového záznamu však prototyp nedopadol tak, ako mnohí dúfali, čo nakoniec potvrdilo aj vysielanie SpaceX.

Aktualizácia 15:04

Starship SN11 dosiahla výšku 10 km a všetky motory úspešne postupne zhasli. Práve prebieha voľný pád kontrolovaný aerodynamickými prvkami v podobe štyroch obrovských plutiev.

Aktualizácia 15:00

Po dlhých dňoch očakávania prototyp SN11 rakety Starship konečne odštartoval zo základne Starbase v Texase. Stroj momentálne mieri do výšky 10 km a všetko zatiaľ vyzerá byť v norme. Po dosiahnutí požadovanej výšky bude nasledovať kontrolovaný pád a nakoniec dôležitý pokus o pristátie.

Aktualizácia 30.3.2021

Elon Musk sa na Twitteri vyjadril, že let prototypu SN11 môžme očakávať už o 15:00 nášho času. Let bude možné sledovať na oficiálnom vysielaní, ktoré sa objaví tesne pred letom na webovej stránke SpaceX, prípade na mnohých živých vysielaniach amatérskych pozorovateľov. O priebehu testu budeme informovať aj prostredníctvom tohto článku.

Aktualizácia 17:33

Testovací let Starship SN11 sa opäť odkladá, dôvodom je tentoraz inšpektor z FAA (Federálny letecký úrad), ktorý sa nedokázal dostať do testovacieho strediska Starbase včas. Test môžme očakávať najskôr zajtra, 30. marca (ako vždy, vo večerných hodinách).

Aktualizácia 29.3.2021

Podľa slov Elona Muska môžeme očakávať testovací let Starship SN11 už dnes vo večerných hodinách (nášho času). V Boca Chica sa začali objavovať prvé komponenty pre prototyp prvého stupňa s označením BN3 – teda boostera, ktorý má byť súčasťou prvého orbitálneho letu Starship v júli tohto roku.

Aktualizácia o 20:50

Test prototypu Starship SN11 sa dočasne odkladá, uzávierka ciest bola zrušená. Dôvodom je potreba dodatočných kontrol a ďalší termín pre možný test je predbežne určený na pondelok 29. marca.

Uvidíme konečne ukážkové pristátie? Očakávania sú vysoké

SpaceX má za sebou už tri výškové testy plnohodnotných prototypov rakety Starship, pričom len jeden z nich zatiaľ aspoň čiastočne zvládol pristátie. Nebolo však práve ukážkové a v dôsledku tvrdého pristátia raketa neskôr explodovala. Jej dvaja predchodcovia zlyhali ešte počas pristávacieho manévru.

SpaceX / Flickr / Cosmic Perspective / YouTube Screenshot

Od posledného testu neprešiel ani jeden celý mesiac a SN11, s rekordným množstvom dlaždíc tepelného štítu na svojom trupe a tentoraz dokonca i na krídlach, sa chystá k svojmu letu, píše Everyday Astronaut.

Starship SN11 bude postupovať podobne ako jej predchodcovia – naštartuje všetky tri motory, ktoré bude postupne vypínať a po dosiahnutí výšky približne 10 km vypne aj posledný z nich. Nasleduje klesanie „bruchom“ napred a tesne nad zemou naštartovanie všetkých troch motorov a obrátenie rakety motormi napred. Po obrátení príde k vypnutiu motora s najnevhodnejšou polohou a narozdiel od SN10 bude Starship SN11 pristávať až do konca na dvoch motoroch.

Tri motory Raptor na rakete Starship. zdroj: Twitter/@ElonMusk

Pripravuje sa aj SN15 a konečne aj prvý stupeň BN1

Keďže SN12, 13 a 14 sa rozhodla spoločnosť kvôli pokroku vo vývoji preskočiť, k finálnej podobe sa blíži aj prototyp SN15. Ako prebehne jeho test zatiaľ nie je jasné, vieme však, že spoločnosť chce dosiahnuť obežnú dráhu už v júli tohto roku, informuje Futurism – stať sa tak má s prototypom SN20 a BN3.

BN1 má teda slúžiť len na testovanie transportu a manipulácie s tak obrovským objektom, prípadne vykonanie niekoľkých kryogenických a statických testov. K letu sa dostane až BN2 a i keď dosiahnutie obežnej dráhy už pomocou tretieho prototypu znie trochu prehnane, medzi prvým a druhým stupňom je jeden zásadný rozdiel.

Kým druhý stupeň klesá a pristáva úplne novým spôsobom, prvý stupeň sa má chovať podobne, ako prvý stupeň rakety Falcon 9 – drvivá väčšina potrebných technológií bola navyše otestovaná už pri prototypoch SN.

Musk tiež upravil pôvodný deadline, podľa ktorého mala Starship pristáť na Marse už v roku 2024 – momentálne počítajú s termínom 2026, čo už znie realistickejšie. Dôvodom je, že pôvodný cieľ sa ukázal, pochopiteľne, ako nesplniteľný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom