Trendom vo svete smartfónov je odstraňovanie zaužívaného 3,5 mm audio jacku, ktorý z konštrukcií nových modelov vypustilo už mnoho výrobcov. Microsoft hodlá zachrániť tento prvok výbavy novým patentom, s ktorým majú byť spokojní výrobcovia, ale aj používatelia. 

Stále tenšie konštrukcie smartfónov sú príčinou, prečo z nich výrobcovia vypúšťajú 3,5 mm audio jack. Čoraz častejšie sa tak stretávame s riešeniami, kedy si používatelia po kúpe nového modelu musia zaobstarať nie práve najlacnejšie Bluetooth slúchadlá. Absenciou audio jacku sa v konštrukcii smartfónu uvoľní miesto pre ďalšie dôležité prvky. Microsoft však prichádza s riešením, ktorým chce existenciu jacku zachrániť.

Záchrana pre 3,5 mm audio jack?

Nový patent z dielne Microsoftu má z pevného portu pre 3,5 mm audio jack urobiť rozšíriteľný. Ten sa po pripojení slúchadiel prispôsobí konektoru, no nebude mať výrazný vplyv na zvyšok konštrukcie a jej dizajn. Spoločnosť dokonca vypracovala až 3 varianty ako by mal nový patent fungovať.

Nenechaj si ujsť
Rok 2014 mohol spôsobiť prevrat. Microsoft mal funkčný prototyp bezrámikového smartfónu, ktorý vyzeral úžasne

Prvý variant by mal byť vyrobený z pružného materiálu, ktorý sa pri pripojení 3,5 mm jacku rozšíri. V druhej možnosti chce Microsoft využiť rovnaký princíp, no použitý materiál bude tvrdší ako v prvom prípade. Pri návrhu patentu sa myslelo aj na smartfóny s tenkou konštrukciou, v ktorých by sa port po pripojení jacku roztiahol vertikálne smerom nahor, ale aj nadol.

Budeme si musieť počkať

Microsoft chce vyriešiť aj otázku kontaktov, ktoré budú slúchadlám zabezpečovať prísun energie. Z toho dôvodu chce vyvinúť elektrické kontakty podobné pružinám, ktoré by k 3,5 mm jacku privádzali elektrinu len z jednej strany. To by výrazne uľahčilo konštrukčné riešenie nového patentu.

Zobraziť celú galériu (5)
Kristián Hrušovský / FonTech

Aj keď je inovácia, ktorú sa Microsoft chystá priniesť do smartfónov naozaj skvelá, zrejme sa jej tak skoro nedočkáme. Je otázne, kedy bude tento nápad uvedený do praxe, a tak zrejme ešte stretneme jednu či dve generácie smartfónov bez 3,5 mm audio jacku. Privítal by si takéto riešenie, alebo dáš prednosť Bluetooth slúchadlám či prípadne redukcii?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom