Trend bezrámikových smartfónov rozpútalo na jeseň minulého roka čínske Xiaomi s modelom Mi MIX. Po jeho vzore začali svoje modely navrhovať aj ďalší veľkí výrobcovia, ako Apple, Samsung či Google. Na skutočne prvom smartfóne s minimálnymi rámikmi ale začal pracovať Microsoft ešte v roku 2014. 

Nie je to tak dávno, čo sa na svete objavil prelomový Mi MIX. Všetci fanúšikovia smartfónov jasali nad jeho bezrámikovým displejom, ktorý sa stal novým trendom. Čoskoro sa začali objavovať ďalšie a ďalšie modely s podobným dizajnovým jazykom aj od tých najznámejších výrobcov. K predstaveniu svojho prvého bezrámikového modelu dokonca tento rok pristúpil aj Apple či Google. Rovnako dizajnovo orientované kúsky má na svojom konte tiež kórejský Samsung, LG či mnoho ďalších firiem. Všetkým výrobcom však pred tromi rokmi mohol vytrieť zrak Microsoft, ktorý pracoval na prototype s kódovým označením „Vela“.

Zahodená šanca na úspech

Práve spoločnosť z Redmontu tak mala šancu stať sa tou, ktorá spopularizuje bezrámikové smartfóny. Odvážny projekt, ktorý mohol zákazníkom priniesť dizajnový skvost za cenu menej ako 200 dolárov však zapadol prachom a verejnosť sa takejto Lumie nikdy nedočkala. Výbavou by tento kúsok síce neohúril, no jeho doménou mal byť inovatívny displej. Útroby prototypu v sebe obsahovali procesor Snapdragon 200, ktorému pomáhala operačná pamäť RAM o veľkosti 1 GB. Interné úložisko malo 4 GB, no pomocou microSD karty sa dalo rozšíriť o ďalších 200 GB. Všetku výbavu napájala 1800 mAh batéria.

Nenechaj si ujsť
Microsoft oficiálne pochoval mobilný Windows Phone

Microsoft dokonca uvažoval aj o premiestnení prednej selfie kamery na spodnú časť pod 5″ HD obrazovku tak ako to neskôr urobil Sharp pri modeli Aquos Crystal. Týmto krokom chcela spoločnosť čo najviac zmenšiť rámiky displeja a využiť spodnú „bradu“. Rovnaké zmýšľanie mali minulý rok aj dizajnéri Xiaomi. V prípade bezrámikového iPhonu X sa však takéhoto umiestnenia predného fotoaparátu zrejme nedočkáme, teda nie, pokým bude v jeho obrazovke existovať nevkusný výrez.

Tento skvost v podobe prototypu „Vela“ sa dostal do rúk členom portálu Windows Central, ktorí sa naň pozreli dopodrobna. Je šokujúce vidieť, že revolúcia s bezrámikovým dizajnom mohla prísť ešte skôr ako by ktokoľvek predpokladal. Ešte smutnejší je však fakt, že sa Microsoft tohto modelu vzdal a pritom to mohol byť práve tento kúsok, ktorý ho mohol vo svete smartfónov vyniesť do výšin.

Mnohí fanúšikovia by radšej omnoho skôr zatratili operačný systém Windows Mobile ako displej bez rámikov. Neúspechy Microsoftu v segmente týchto zariadení sa nakoniec podpísali na konečnom verdikte, ktorým bolo ukončenie produkcie smartfónov a podpory pre Windows Phone. Viac detailov o nikdy nerealizovanom projekte „Vela“ nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom