Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci majú v rukách nový mozgový implantát, pomocou ktorého chcú prinavrátiť pacientom motoriku v ochrnutých končatinách. Pre paralyzovaných pacientov môže ísť o absolútny prevrat, implantát im totiž vráti aj cit, informuje Neoscope prostredníctvom portálu Futurism.

Revolučný systém v mozgu

Vedci pod vedením bioelektronického medicínskeho inžiniera Chada Boutona z Feinsteinovho inštitútu pre výskum medicíny testovali mozgový implantát na troch paralyzovaných pacientoch. Testy pritom priniesli prekvapivé a zaujímavé výsledky.

Implantát totiž dokázal monitorovať a nahrávať mozgovú aktivitu, previesť ju miesto poškodenej chrbtice cez počítač a umelo stimulovať svalstvo. Ako však výskumný tím zistil, tam jeho úžasné schopnosti a kapacity nekončia. Výsledky vedci prezentovali v dvoch štúdiách, ktoré zverejnili na stránke Národnej knižnice medicíny.

freepik

Okrem obídenia poškodeného nervového systému pacienta totiž implantát zbieral dáta o pozícii prsta a tlaku, ktorý bol naň vyvíjaný. Vďaka tomu pacientovi čiastočne prinavrátil hmat a vnímanie pozície svojich končatín. Takýto systém môže pomôcť paralyzovaním a čiastočne paralyzovaným pacientom viac sa osamostatniť a žiť oveľa pohodlnejší život.

Elektródy v lebke

Chad Bouton pre Futurism ďalej vysvetľuje, ako to celé funguje. Odborníci vyvŕtajú do lebky miniatúrne otvory, cez ktoré vsunú do mozgu tenučkú elektródu. Jeho tím sa pritom snaží ísť o čosi hlbšie do mozgu, než väčšina predošlých výskumov.

Konkrétne sa snažia o zóny mozgu, ktoré sú zodpovedné za hmat na prstoch a práve tie sa nachádzajú hlbšie v mozgu. Obnoviť hmat v prstoch je zároveň ich ultimátny cieľ. Pri každom z troch pacientov dokázali pomocou monitorovania zistiť, ktorým prstom práve hýbe alebo nad ktorým prstom premýšľa.

Screenshot/YouTube/Bloomberg

Presnosť dekódovania týchto signálov pritom dosiahla 91 %, v niektorých prípadoch dokonca aj viac. FDA (Správa potravín a liečiv) tímu zároveň povolila vykonať novú štúdiu, v ktorej otestujú senzory v podobe povlaku, ktorý funguje ako koža a pri dotyku generuje elektrické signály.

V podobnom sektore je aj Musk

Niektorým sa možno pri tejto problematike vybaví spoločnosť Neuralinka excentrického miliardára Elona Muska. Jej ultimátne plány sú trochu väčšie a rozhodne bizarnejšie, z krátkodobého hľadiska sa však snaží o podobné míľniky a úspechy.

Ich mozgový implantát má rovnako pomáhať najprv chorým a znevýhodneným. Podľa niektorých odborníkov je totiž možné pomocou dostatočne pokročilého spojenia mozgu s počítačom vyriešiť aj Alzheimerove ochorenie.

ScreenShot /CNET/ YouTube

Neuralink má v pláne čoskoro uviesť na trh prvý mozgový implantát a blíži sa k testovaniu na ľuďoch. Okrem ovládania smartfónu len pomocou mysle má ľuďom prinavrátiť aj zrak a podobne ako plánuje Boutonov tím, dovoliť paralyzovaným pacientom opäť chodiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú