Oficiálne mala Tesla Model 3 vo verzii Long Range dojazd 499 km (americká norma EPA) na jedno nabitie, no automobilka koncom minulého roka našla niekoľko optimalizácií, čo viedlo k zvýšeniu dojazdu až na 518 km, informuje Electrek. Najnovší test, ktorý vykonala organizácia Consumer Reports, však odhalil dojazd až 563 km.

Elon Musk vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter zdieľal správu, v ktorej ocenil efektivitu Tesly a zároveň poďakoval svojmu tímu za usilovnú prácu. Ako píše Electrek, Tesla je lídrom v odvetví elektrických vozidiel s dlhým dojazdom a po najnovších aktualizáciách vozidiel v roku 2020 dokonca dosiahla celkovú vedúcu pozíciu v oblasti efektivity elektromobilov.

Efektivita vyjadruje hodnotu, koľko energie je potrebnej na prejdenie jednej jednotky vzdialenosti (kilometra alebo míle). Analytik Kevin Rooke minulý rok vydal správu, kde uvádza, že je fascinujúce vidieť, aké vytrvalé sú vylepšenia efektivity Tesly. Jej elektromobily spotrebujú každý rok približne o 3 % menej energie ako v predchádzajúcom roku na prekonanie rovnakej vzdialenosti.

Podľa Rookeho sa zlepšili aj iné elektromobily, ktoré už nejaký čas existujú, konkrétne je reč o Nissan Leaf a BMW i3. Ak však majú dosiahnuť vyššiu efektivitu ako súčasné modely Tesly, je pred nimi ešte dlhá cesta. Dokonca ani nováčikovia na trhu elektrických vozidiel nemôžu s Teslou v efektivite súťažiť. Medzi novinkami Jaguar I-Pace, Audi E-Tron a Hyundai Kona je efektívnejšia ako Tesla Roadster ešte z roku 2008 iba kórejská Kona.

Nedá sa povedať, že Tesla na týchto veciach v minulosti nepracovala, ale momentálne o nich hovorí značne viac a je v nich rozhodne najďalej zo všetkých výrobcov. Tento krok tak bude nútiť konkurenciu aby sa zlepšovala a snažila sa ich dobehnúť, pretože ani Tesla nezostane stagnovať, ale bude sa aj naďalej posúvať dopredu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP