DC Universe spustilo frontálny útok voči MCU a minulý týždeň predstavilo záplavu viacerých sľubných projektov, ktoré majú naštrbiť dominanciu konkurenčného Marvelu. Jedným z najväčších želiezok v ohni je určite Black Adam s akčnou ikonou Hollywoodu Dwayne „The Rock“ Johnsonom.

Každý jeho projekt vždy vzbudzuje veľké očakávania a jeho vôbec prvý vstup do sveta superhrdinov všetky tieto očakávania len umocňuje. Vznik komiksového hrdinu s božskými schopnosťami sa datuje až do roku 1945, no širšia verejnosť sa o tejto postave dozvedá len postupne a viacerí dokonca o ňom ešte nikdy nepočuli. Kto je teda Black Adam a prečo je taký jedinečný?

Na čom si užiješ skvelý filmový a seriálový zážitok s TOP zvukom?

Kúp si TV Philips Performance spolu so soundbarom alebo bezdrôtovým reproduktorom a po registrácii môžeš získať späť až 50 % ceny soundbaru alebo reproduktoru.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Mocnejší ako Superman

Black Adam predstavuje jednu z najmocnejších postáv z DC univerza a niet divu, prečo je jeden z najpopulárnejších akčných hollywoodskych hercov, Dwayne Johnson, tak dychtivý ho hrať. Black Adam sa ako antihrdina zo starovekého Egypta prvýkrát začal objavovať v DC komiksoch vydaných ešte v roku 1945.

Jeho skutočné meno je Teth-Adam alebo „Mighty Adam“, ktorý sa narodil sa 11. septembra 1279 pred Kristom vo fiktívnom národe Kahndaq, kde žil ako otrok. Tu zároveň s výnimkou jeho synovca Amana diktátorskí vládcovia zabili celú jeho rodinu.

Nakoniec sa dvojici spolu podarí utiecť z väzenia a dostávajú sa do Skaly večnosti, kde ich privítal čarodejník Shazam, ktorí im odovzdáva magickú silu na to, aby mohli oslobodiť Kahndaq.

Black Adam má zároveň v DC komiksoch hlboko zakorenenú spoločnú históriu aj s mocným Shazamom. Čarodejník považoval Adama za dokonalého nástupcu, dal mu silu zdieľanú s magickým slovom Shazam a urobil tak z neho impozantnú postavu so skvelým zástupom schopností.

Tradičná skratka Shazam, ktorá sa uviedla aj v rovnomennom filme z roku 2019, vyjadruje pre Adama skupinu bohov a hrdinov vyplývajúcich z egyptskej mytológie a ktorých mocnosťami zároveň disponuje – vytrvalosťou egyptského boha Shu, rýchlosťou Heru, silou Amona, múdrosťou Zehuti, energiou Atona a odvahou Mehena.

WarnerMedia

Jeho moc nám filmoví tvorcovia aspoň čiastočne priblížili vo vôbec prvom traileri, kde Black Adam bez mihnutia oka premenil vojaka na popol, vo vzduchu zachytil guľku či ďalšie náboje odrazil pomocou svojho plášťa.

Black Adam s nálepkou antihrdinu

Rovnako ako Joker, ikonický úhlavný nepriateľ Batmana, aj Black Adam bol pôvodne určený ako jednorazový zloduch, ktorý mal zomrieť na konci svojho prvého vystúpenia, no jeho príbeh sa nakoniec posunul iným smerom a DCEU ho povýšil na úroveň primárneho nepriateľa Shazama.

Postava Black Adama bola v priebehu rokov viackrát predefinovaná. Jeho pôvod antihrdinu však treba hľadať v originálnej komiksovej verzii. Po tom, čo mu bola odovzdaná moc od Shazama, ho práve čarodejníkova dcéra presvedčí, že oni dvaja by mali vládnuť Egyptu a tak zabije faraóna a vymenuje sa za vládcu.

DC Comics

Shazam však nakoniec oberá Adama o všetky jeho schopnosti a vkladá ich do mystického náhrdelníka Skarabeus. Adamovo chradnúce a bezvládne telo je aj s náhrdelníkom uložené čarodejníkom do hrobu Ramsesa II, kde má zostať na večnosť.

Počas svojej smrti dostáva bývalý hrdina od čarodejníka pomenovanie „Khem-Adam“ (Black Adam). Komiksový originál tak spravil zo Shazama akéhosi kata, pre ktorého ostáva Black Adam a jeho hrobka najväčším nebezpečenstvom.

Film predstaví jednu z najdôležitejších skupín superhrdinov pre DCEU

Aj keď príbehová premisa filmu ešte nie je úplne známa, podľa dostupných informácií by sa mal pôvod hrdinu vyvíjať iným a originálnejším smerom, než aký je v komiksoch.

Prvotný trailer z minuloročného festivalu DC Fandome napovedá, že Black Adam najprv viedol povstanie otrokov v Khandage, kde zvrhol svojich utláčateľov, no následne v očiach bohov začal zneužívať svoje schopnosti, ktorí ho nakoniec odsúdili na 5 000 rokov väzenia.

Nedávne pokračovanie virtuálneho festivalu DC Fandome zas ukázalo vôbec prvé ukážky z filmu a je jasné, že Black Adam sa dostane na slobodu po tom, čo zaznie magické slovo Shazam. Podľa ukážok je tiež zjavné, že pôjde o poriadne akčnú jazdu, čo prednedávnom potvrdil samotný Dwayne Johnson, ktorý na plátno prinesie jedného z najlepších a najzapamätateľnejších superhrdinov všetkých čias.

V prvom debute Blacka Adama sa predstavia aj ďalší superhrdinovia s hviezdnym obsadením. Johnsonova postava sa pravdepodobne stretne s členmi Justice Society of America (JSA) – viacgeneračný tím superhrdinov, ktorý bol predchodcom Justice League. JSA má v komiksoch obrovský zoznam hrdinov vrátane Adama, no v prvom filme sa objaví zatiaľ len Doctor Fate, Cyclone, Atom Smasher a Hawkman.

Okrem Dwayna Johnsona sa tak vo filme predstaví celý rad zaujímavých hercov od Pierca Brosnana a Quintessu Swindell, až po Aldisa Hodgeho. Na režisérsku stoličku si zasadol Jaume Collet-Serra, ktorý si vyskúšal spoluprácu s Dwaynom Johnsonom pri Jungle Cruise.

Premiéra očakávanej novinky je momentálne stanovená na 29. júla 2022. Pôvodne mal film vyjsť ešte tento rok, no pandémia posunula práce na filme o pár mesiacov neskôr.

Film je na ceste k divákovi už neuveriteľných 13 rokov

Vitajte na ceste Pravdy, Spravodlivosti a Black Adama“ – takto predstavil na DC Fandome v roku 2020 Dwayne Johnson svoj vysnívaný projekt, na ktorom sa údajne pracuje už viac než 13 rokov. Samotný Johnson bol autormi projektu oslovený už v roku 2008, ale oficiálne sa k nemu prihlásil na Twitteri až v roku 2014.

Tento film a jeho univerzum je pre mňa už veľmi dlho veľkou vášňou a je pravdou, že som sa narodil, aby som sa stal Black Adamom“ povedal herec pred zverejnením prvých ukážok na film na festivale DC Fandome.

Akčný miláčik Hollywoodu zároveň potvrdil, že film obsahuje niektoré z najväčších akčných sekvencií, akých bol kedy súčasťou, čo len potvrdzuje očakávanú výbušnú a akčnú dynamiku, na akú nie sme u herca zvyknutí. Dôvodov, prečo projekt tak dlho driemal v predprodukčnej fáze, je hneď niekoľko.

Napriek tomu, že Warner Bros., New Line Cinemas a DC začali o projekte s Johnsonom rozprávať už v roku 2008, vyžadovalo si to určitú trpezlivosť všetkých zainteresovaných strán, nakoľko rozšírené univerzum DC bolo potrebné odštartovať najprv s Mužom z ocele v roku 2013 a neskôr začať budovať kompletný komiksový svet ako protiváhu Marvelu.

TMDB

Samotný herec sa navyše nedávno vyjadril, že na jeho vysnívanú rolu chcel herecky dospieť a pripraviť si správne načasovanie, aby bol schopný priniesť trochu vlastných životných lekcií, skúseností a filozofie a začleniť ich do DNA tejto postavy.

Dwayne Johnson je navyše jedným z najvyťaženejších hercov vo filmovom svete a každoročne sa objavuje vo viacerých filmových trhákoch, čo tiež v konečnom dôsledku prispelo k dlhému čakaniu.

Hercove vyjadrenia tak dokazujú, že Black Adam je pre neho skutočne filmovou srdcovkou a pri troche šťastia herca uvidíme v životnej forme. Otázne je, ako veľmi do Johnsonovej vízie a predstáv režiséra bude zasahovať štúdio Warner Bros., ktoré je v tomto smere nechválne známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú