Situácia na Slovensku je stále kritická, nepomáhajú ani doteraz zavedené opatrenia a vláda tak nasadila silnejší „kaliber“. V najbližších týždňoch chce znížiť pohyb Slovákov na minimum, v opačnom prípade nás čaká tvrdý lockdown. Pozreli sme sa na to, ako sa zmenila mobilita Slovákov pod vplyvom doterajších opatrení od začiatku roka.

Vláda na Slovensku sprísňuje opatrenia. Čaká nás nočný zákaz vychádzania i obmedzenie pohybu ľudí na čo najnižšiu možnú hranicu. Počet pozitívne testovaných a hospitalizovaných ľudí nakazených koronavírusom totiž stále neklesá, a tak už o pár dní vstúpia do platnosti prísnejšie pravidlá.

Týkať sa budú aj obmedzenia pohybu Slovákov. Posledné väčšie výkyvy v mobilite ľudí aj u nás spôsobili vianočné sviatky a oslavy Nového roka, počas ktorých boli podľa dát Apple a Google zaznamenané výraznejšie zmeny v cestovaní autom, verejnou dopravou aj pešo. Detailnejšie informácie o mobilite Slovákov zo začiatku roka 2021 sme priniesli v samostatnom článku.

Mobilita Slovákov od začiatku roka stúpla

Za posledné 2 mesiace sa však situácia zmenila. Zvýšili sa návštevy obchodov, ktoré mohli ostať otvorené, lekární, potravín, parkov a tiež aj cestovanie autom, verejnou dopravou či pešo. Od začiatku roka ide o malý rast mobility, ktorý potvrdzujú krivky z grafov od Apple, Google aj Waze.

Navigácia Waze uvádza priemerné štatistiky prejdených kilometrov počas cesty autom. Zatiaľ čo v prvý deň tohto roka klesli cesty autom v porovnaní s východiskovou hodnotou až o 77 %, podľa dostupných dát z minulého týždňa (24. februára) kleslo cestovanie o 37 %, čo však predstavuje nárast mobility o 40 %. Poklesy v cestovaní autom boli zaznamenané najmä počas víkendov a pravidelne sa potom zvyšovali cez pracovný týždeň.

Loading...

Loading…

Mobilita ľudí pri cestovaní autom ale podľa Waze klesla za posledné 2 mesiace na ešte nižšiu úroveň ako na jeseň minulého roka. Tento fakt potvrdzujú aj dáta Googlu, ktorý ich prezentuje vo viacerých oblastiach. Podľa posledných štatistík Googlu od 12. januára do 23. februára mobilita voči východiskovej hodnote v prípade nakupovania v obchodoch, potravinách a lekárňach mierne stúpla.

Loading...

Loading…

Pohyb Slovákov sa zvýšil aj pri návšteve parkov, kde za posledné týždne stúpol o 26 %. O čosi častejšie bola využívaná v porovnaní s prvými januárovými týždňami aj verejná doprava a zvýšil sa aj pohyb na pracoviskách. Naopak začali ľudia tráviť menej času doma.

Loading...

Loading…

Zvýšený pohyb pri pešej chôdzi, cestách autom a verejnou dopravou potvrdzujú aj dáta od Apple, ktorý ukázal, ako sa vyvíjala situácia v mobilite do 27. februára. Aj v tomto prípade bola krivka mobility výrazne volatilná, no v priemere sa pohyb Slovákov za toto obdobie zvýšil. Detailný prehľad údajov zo zdrojov Googlu, Apple a Waze prinášame v priložených grafoch.

Vláda chystá prísne opatrenia

V snahe znížiť mobilitu Slovákov v najbližších 3 týždňoch, teda do 21. marca, zavedie slovenská vláda viacero prísnych opatrení, ktoré majú znížiť pohyb ľudí. Po novom tak bude zrušené povolenie na výlet do prírody mimo okresu, zruší sa výnimka vychádzania pre pozitívne testovaných a taktiež pribudne zákaz nočného vychádzania od 20:00 do 01:00 (výnimkou bude len nevyhnutná cesta).

NEPREHLIADNI 
E-karanténa bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“, vyhlásil Matovič. Na Sulíka spustil ďalšiu vlnu kritiky

Zároveň sa obmedzia všetky výnimky zo zákazu vychádzania od 5:00 do 20:00. Tieto pravidlá vláda zavedie už od 3. marca. Pri indikátoroch poklesu mobility budú využívané aj vyššie spomenuté dáta mobility od Apple, Google a Waze, ktoré budú prehľadným spôsobom zobrazovať informácie o tom, či budú nariadenia vlády účinné a či mobilita v najbližších 3 týždňoch klesne. Pokiaľ by sa tak nestalo, Slovensko čaká tvrdý lockdown a zatvorenie krajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú