V našom nedávnom článku sme sa pozreli na to, ako sa zmenil pohyb Slovákov po zavedení opatrení pred Vianocami a ako sa vyvíjala mobilita ľudí v priebehu sviatkov. Najnovšie však Apple a Google zverejnili ďalšie detailné dáta, ktoré odhalili dopad lockdownu na pohyb populácie aj po novom roku. Mobilita Slovákov sa znova zmenila.

Monitorovanie pohybu populácie ľudí vo viacerých krajinách vykonávajú aj technologické spoločnosti Google a Apple, ktoré o mobilite informujú vo svojich dátach už od začiatku pandémie. Od minulého roka sa však toho veľa zmenilo.

Najvýraznejší pokles v cestovaní bol zaznamenaný na jar, kedy prišla prvá vlna prísnych opatrení. Ako už bolo spomenuté v predošlom článku, uvoľnenie nariadení v lete spôsobilo nárast mobility, ktorá však neskôr opäť klesala na jeseň.

So zvyšujúcim sa počtom pozitívne nakazených ľudí sa však menili aj opatrenia. Vláda pred Vianocami zaviedla prísnejšie nariadenia, ktoré mali dopad na pohyb a cestovanie Slovákov. Pred sviatkami a do konca roka sa menila mobilita najmä kvôli nákupom.

Pohyb ľudí na Slovensku v decembri klesal. Sviatky však spôsobili výkyv

Kým v decembri stúpli návštevy lekární a potravín, začali klesať cesty do prírody, parkov a taktiež aj cestovanie verejnou dopravou a cesty do práce. Celkový pohyb ľudí sa neskôr naďalej menil. Krivky grafov však jednoznačne potvrdzujú, že za uplynulý mesiac Slováci cestovali výrazne menej, ako pred zavedením spomenutých opatrení. Mierne výkyvy v štatistikách je možné pripísať cestovaniu na Vianoce za rodinami a blízkymi.

Rovnako tak je vidieť aj stúpajúcu krivku mobility medzi sviatkami, teda krátko pred a počas Silvestra. Za uplynulé týždne však medzi sviatkami ľudia podľa Googlu častejšie navštevovali parky a verejné miesta, čo odráža najmä pobyt v prírode.

Najväčší útlm mobility nastal počas posledného víkendu, kedy pohyb klesol približne na úroveň z minuloročných Vianoc. Zvýšil sa však pobyt v domácnostiach, ktorý oproti základnej hodnote stúpol o 10 %.

Loading...

Loading…

Takéto informácie potvrdzujú a odrážajú aj štatistiky od Apple, podľa ktorých v uplynulých dňoch klesal pohyb ľudí pri cestovaní autom, pešo a aj verejnou dopravou. Prechádzky a cesty autom pritom v nedávnom období Slováci podľa týchto dát obmedzili na úroveň z jari, kedy bola dosiahnutá najnižšia mobilita obyvateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom