Včerajší deň bol zasvätený ochrane slobody prejavu a kybernetickej cenzúre, ktorého posolstvo sa traduje už od roku 2008 vďaka projektu Reporters Without Borders. Portál Gizmondo upozornil na zaujímavú iniciatívu prostredníctvom hry Minecraft, vďaka ktorej si návštevníci virtuálneho univerza môžu prečítať zakázane žurnalistické plátky z celého sveta.

V Minecraftovom svete bola vytvorená obrovská knižnica, dedikovaná len pre cenzurované články svetových novinárov. Za projektom stojí hnutie Reporters Without Borders, ktoré v spolupráci s kreatívnym tímom BlockWorks, zameraným na funkčné využitie prostredia hry Minecraft a agentúrou DDB Berlin vytvorili priestor, kde návštevníci aj z krajín, kde sloboda prejavu nie je úplným ternom a cenzúra informácií je tam na dennom poriadku, majú prístup k takýmto správam.

Zakázané články pochádzajú z krajín ako Rusko, Mexiko, Egypt, Vietnam a Saudská Arábia, kde sú články a príspevky na blogoch blokované každú chvíľu. Minecraft na druhej strane je v týchto zemiach dostupný, a tak hnutie využilo túto škáru pre šírenie vládou zakázaných správ.

To sa im podarilo publikovaním článkov prostredníctvom kníh v hre Minecraft. Knižnica je rozdelená do šiestich častí, z čoho päť z nich je určených práve na prácu cenzurovaných žurnalistov a jedna časť je dedikovaná pre prácu hnutia Reporters Without Borders.

Pri vstupe do knižnice ťa privíta kniha, v ktorej je popísaná aktuálna situácia vládnej cenzúry v danej krajine a zoznam poukazujúci na poradie tejto krajiny vo World Press Freedom Index, čo je v dlhý zoznam krajín, zoradený podľa rozsahu slobody prejavu.

Nenechaj si ujsť
Pozreli sme si TOP komédiu Netflixu pre rok 2020 s Markom Wahlbergom. Spenser Confidential lavíruje na hrane neúspechu

Virtuálna knižnica okrem publikovaných článkov popisuje príbehy novinárov alebo situáciu danej krajiny so zameraním na slobodu prejavu. Minecraftová knižnica bola vydaná len včera, takže je dosť možné, že sa virtuálny archív bude aj naďalej rozširovať. Návod, ako pristupovať k tejto knižnici nájdeš na tejto adrese.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom