Netflix začiatkom marca vydal dlho očakávaný titul nesúci názov Spenser Confidential, ktorý už trailermi sľuboval návrat do 90. rokov, kedy kinám panovali akčné komédie typu Bad Boys alebo Modrý blesk. Mark Wahlberg a Winston Duke predstavili slušnú poctu týmto filmom, ktorá aj napriek skvele prevedenému príbehovému zvratu nepôsobí lepším, ako ľahko nadpriemerným dojmom.

Akcia s prvkami komédie disponuje premysleným a už dávno tak dobre nepodchyteným príbehom o nahnevanom policajtovi, jeho diametrálne odlišnom parťákovi a problémoch, do ktorých Mark Wahlberg v hlavnej úlohe Spensera všetkých zaťahuje. Titul ponúka divákovi premisu o pomste bývalého policajta, odsúdeného na päť rokov za napadnutie policajného kapitána.

Screenshot/Netflix

Keď sa však Spenser zo svojho nechceného pobytu vráti k svojmu známemu, ktorý mu dovolí u seba pár nocí ostať, Spenserovi situácia polície v Chicagu a jeho nový spolubývajúci Hawk nedajú spávať. Jedno ráno Spenserovi zabúcha na dvere jeho bývalý kolega a dobrý priateľ s otázkou na jeho alibi, keďže v deň, keď sa ex-policajt dostal na slobodu, bol kapitál polície zavraždený. Len pár momentov neskôr sa nájde ďalší mŕtvy príslušník polície, kde sú náležitosti vraždy ešte podozrivejšie ako v prvom prípade.

Spenserovi je celá táto situácia proti vôli, a tak sa snaží od posledných členov policajného zboru, ktorí ho pri prvom pohľade nechcú zmlátiť, zistiť, či sa v Chicagu za posledné týždne neudialo niečo zvláštne. Mark Wahlberg len v zapätí na to dostáva jeden z mnohých nákladov vo filme, no ani to ho neodrádza od rozpletania tajomného a zhnitého tajomstva chicagského drogového podsvetia.

Screenshot/Netflix

Zápletka aj keď pôsobí dojmom recyklovania už dávno poznaného, jej prevedenie a finálne odhalenie má čosi do seba, no komplexnosť à la The Irishman rozhodne nikto čakať nemôže.

Herci pôsobia prirodzene a dokážu prekvapiť

Ľahko nadpriemerný príbeh dopĺňa skvelý výber hercov, kde sa každý z nich hodí na svoju rolu a v konečnom dôsledku excelentne odráža myšlienku komediálneho akčňáku, určeného na pohodový víkendový večer. Trestaného ex-policajta hrá Mark Wahlberg, jeho parťáka, pokojného, no na druhej strane postavou obrovského MMA zápasníka stvárňuje Winston Duke. Ich pomyselného opatrovateľa a iniciátora mnohých komických periel si zahral Alan Arkin. Každý z charakterov hraných týmito postavami je povahovo diametrálne odlišne podaný, čo funguje ako skvelý mix chaotického a pomstou poháňaného tímu.

Vo väzenských scénach sa na pár minút mihne rapper Post Malone, ktorý na pomery svojho pôvodu nepôsobí až tak neprirodzeným a neschopný dojmom, čo som rozhodne nečakal. Kruh uzatvára bývalý kolega Spensera, poručík Driscoll, ktorému svoj zovňajšok prepožičal Bokeem Woodbine.

Screenshot/Netflix

Herecký výber ja na pomery filmu pomerne exkluzívny. Ani raz za 90 minút filmu som nemal pocit, že mi ako pri zmieňovaných hercoch, tak aj pri vedľajších postavách výkon danej postavy prekáža.

Jediné, čo mi trošku udieralo do oka, je predvídateľnosť charakterov a neochota vystúpiť zo svojej roly. V preklade to znamená, že ak je Spesnserova bývalá priateľka Cissy v podaní Ilizy Shlesinger zamýšľaná ako komická vsuvka príbehu, prekvapenia presahujúce do vážnej roviny v rámci tejto postavy som čakal márne.

Film je akčná komédia so všetkým, čo k tomuto žánru patrí

Netflixovka Spenser Confidential už zo samotnej podstaty zápletky, ale aj zaradenia do žánrového okienka na mňa pôsobila uvoľneným dojmom. Film by sa dal totiž zaradiť medzi klasické akčné filmy s dobre vymeranou štipkou humoru, ktorá po celú minutáž filmu nepôsobila nútene. Aj napriek nekonečným sledovačkám, konšpirácii a bojovým scénam hlavne telo na telo, film nepôsobil až príliš cez čiaru a ako divák som sa väčšinu filmu dobre bavil.

To režisér Peter Berg dosiahol vďaka tomu, že akčné scény striedali uvoľnenejšie náhľady na príbehové pozadia hlavných postáv, ktoré nie vždy mali za úlohu diváka rozosmiať, no chytrým spôsobom mi na tvári vyčarili aspoň miniatúrny úškrn. Bojové scény sú vo filme spracované na vysokej úrovni a nechýba ani veľké vyvrcholenie príbehu v podobe niekoľkominútovej akčnej scény, kde to decentne začína prekračoveť medze reality, no v tomto filme mi to naozaj nevadilo, ba naopak som sa z toho tešil.

Vizuálnu zložku filmu dopĺňa jeho exkluzívny hudobný podklad skladateľa Steva Jablonského, ktorý s režisérom Peterom Bergom pracoval už na niekoľkých predchádzajúcich projektoch. Aj keď ide o jednoduchší film ako v prípade Deepwater Horizon alebo Lone Survivor, Steve neupustil od kvality a ponúkol náladové skladby pre každú situáciu.

Okrem vynikajúcich, atmosféru dotvárajúcich skladieb, ktoré som si rozhodne púšťal aj po odrolovaní záverečných titulkov, sa film môže pochváliť niekoľkými licencovanými melódiami, na čele s hlavnou, a pre film ikonickou skladbou Bring Em Out.

Zhodnotenie

Spenser Confidential je kvalitnou oddychovkou na sobotný večer, ktorá však na rozdiel od žánrovo podobných filmov neašpiruje na štatút kultu.

Aj napriek dobrému hereckému obsadeniu a zapamätateľnej hudbe, žáner akčných komédií si svoju polhodinku slávy odbil na prelome 90. rokov a nového tisícročia. Nostalgické orgie ako v prípade Bad Boys Navždy sa nekonajú, keďže postavy v počine od Netflixu sú pre diváka novinkou a žánrová podobnosť takéto bremeno utiahnuť nezvládne.

Nenechaj si ujsť
Toto je 10 unikátnych vecí, ktoré si určite nevedel o Netflixe

Film končí z pohľadu Netflixu veľmi optimisticky, keďže zanecháva diváka v očakávaní na pokračovanie. Či však Mark Wahlberg dokáže pritiahnuť Netflixu dostatočný počet divákov si tipovať netrúfnem. Film ako odľahčujúcu jednohubku odporúčam, no dokážem si predstaviť, že mnohých fanúšikov žánru, čakajúcich na niečo podobné už dlhšiu dobu, môže Spenser Confidential sklamať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú