Nemecko-gruzínsky tím vedcov prišiel s teóriou o tom, ako môžu pokročilé mimozemské civilizácie využívať čierne diery ako extrémne výkonné kvantové počítače, informuje ScienceAlert.

Táto jedinečná teória môže vysvetliť aj to, prečo vo vesmíre zatiaľ nevidíme žiadne stopy po ďalších civilizáciách, aj keď by ich malo existovať ohromné množstvo.

Hľadáme na nesprávnom mieste

Ľudstvo sa už celé desaťročia intenzívne snaží hľadať technosignatúry, teda technologické podpisy alebo stopy mimozemských civilizácií. Vedci však hľadajú najmä rádiové signály a doteraz sa nepodarilo nájsť žiadne, ktoré by preukázateľne pochádzali od mimozemskej civilizácie.

Je však možné, že celý čas hľadáme na nesprávnom mieste a je čas pozrieť sa na iné objekty, než obyčajné hviezdy.

Práve to je podľa expertov, ktorí stoja za novou štúdiou zverejnenou v arXiv, problémom a okrem rádiových signálov ľudstvo viedlo maximálne zopár prieskumov, ktoré hľadali dôkazy o existencii Dysonovych štruktúr, predovšetkým kandidátov na Dysonove sféry.

Tieto megastavby majú pohlcovať energiu z hviezd a vďaka ich veľkosti je možné ich, teoreticky, detegovať z ohromnej vzdialenosti.

NASA/SOFIA

Autori podotýkajú, že zatiaľ ostáva neprebádané oveľa širšie spektrum rôznych emisií, napríklad infračervené či dokonca viditeľné emisie z megastavieb, ktoré mohli vybudovať pokročilé civilizácie okolo pulzarov, bielych trpaslíkov a tiež čiernych dier.

Práve limitované zameranie je podľa nich jedným z dôvodov, prečo hľadanie stôp po pokročilej civilizácii nebolo úspešné.

Môžu ich byť tisícky, ale tiež len desiatky

Vedci sa dodnes nezhodli, aké množstvo mimozemských civilizácií sa môže v našej galaxii vlastne nachádzať. Nejedná sa o jednoduchú problematiku a kým žiadnu civilizáciu nenájdeme alebo galaxiu podrobne nepreskúmame, jedná sa len o odhady, ktoré nemusia nič znamenať.

Skrývajú kozmické počítače

Možností je skutočne mnoho, avšak v tejto štúdii sa autori zamerali na možnosť využitia čiernych dier pre kvantové počítače. Gia Dvali a Zaza N. Osmanov vysvetľujú, že už dnes sú dobre zdokumentované nespochybniteľné výhody kvantovej výpočtovej techniky, ktorú môže potenciálna pokročilá civilizácia adaptovať pre využitie v oveľa väčšej mierke.

ScreenShot/ASpec/YouTube

Argumentujú tým, že nech je táto civilizácia akokoľvek pokročilá, je viazaná zákonmi kvantovej fyziky rovnako, ako tá naša.

Čierne diery sú totiž najefektívnejšími skladiskami kvantovej informácie. Štúdia sa zakladá na teórii Rogera Penrosa, podľa ktorej môžu byť čierne diery využité na neuveriteľne efektívne ukladanie obrovského množstva dát a zároveň ich spracovanie, píše UniverseToday.

Podľa Penrosa je možné získať takmer neobmedzenú energiu v prípade, že sa podarí napojiť na ergosféru čiernej diery, kde je generované veľké množstvo radiácie. Viacerí experti sú presvedčení, že práve takáto metóda je pre pokročilé mimozemské civilizácie tou najlepšou voľbou. Aj preto navrhujú, aby sa ľudstvo zameralo na hľadanie ich stôp v nádeji, že prinesú viac úspechu, než doterajšie hľadania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP