Existuje niekde vo vesmíre mimo Zeme inteligentný život? Túto otázku si ľudia márne kladú už celé stáročia.

Hoci je skoro tak stará, ako ľudstvo samotné, len v posledných desiatkach rokov sme technologicky dospeli do štádia, ktoré by nám teoreticky umožnilo zistiť, či niekde vôkol nás existuje mimozemská inteligencia.

Mimozemské civilizácie su iné, ako sme mysleli

Ako ale píše portál Astronomy, ak sa nám podarí objaviť mimozemskú inteligenciu, je veľmi pravdepodobné, že nepôjde o typických „zelených mužíčkov“, respektíve biologické bytosti, ale o umelú inteligenciu.

Pixabay

Táto hypotéza vychádza z predpokladu, že ak existujú vo vesmíre ďalšie planéty, na ktorých sa život vyvíjal podobne ako na Zemi, biologická inteligencia podobná tej ľudskej môže byť len akousi krátkou zastávkou predtým, ako sa stroje zmocnia kontroly a vlády.

Hoci na prvý pohľad táto teória pripomína budúcnosť z Terminátora, má svoje logické opodstatnenie.

Podľa niektorých vedcov totiž v priebehu jedného až dvoch storočí, anorganická inteligencia, napríklad v podobe umelej inteligencie (AI), predbehne tú biologickú. Vývoj týchto systémov sa totiž exponenciálne zvyšuje, čo znamená, že AI bude mať v budúcnosti omnoho viac informácií, ako má dnes. Z toho zasa vyplýva, že umelá inteligencia jedného dňa prekoná tú ľudskú.

Stefan Keller/Pixabay, Sebastian Zentilomo

V hre je tiež možnosť genetickej modifikácie, ktorej cieľom by bolo vytvoriť kyborgov s čiastočne organickými a čiastočne anorganickými časťami. Tí by predstavovali akýsi vývojový medzistupeň pred nástupom umelej inteligencie.

V prospech umelej inteligencie hrá aj fakt, že sa dokáže vyvíjať mnohonásobne rýchlejšie v porovnaní s evolučnou teóriou, podľa ktorej celá súčasná biodiverzita vznikla postupným rozdeľovaním druhov na viaceré nové druhy a v časovom horizonte zabrala miliardy rokov.

Z tohto dôvodu si mnohí vedci myslia, alebo sa skôr obávajú, že organická inteligencia je len akousi krátkou zastávkou v našej histórií predtým, ako vládu prevezmú stroje.

Ak teda potenciálny vývoj života na iných planétach prebiehal podobne ako tu na Zemi, je nepravdepodobné, že objavíme mimozemskú civilizáciu práve v období, kedy je vo svojej biologickej podobe. Je potrebné si totiž uvedomiť, že niektoré hviezdy sú omnoho staršie ako tá naša, takže život sa tam mohol vyvíjať o miliardy rokov dlhšie.

Zdá sa teda, že ak sa nám skutočne podarí odhaliť mimozemskú civilizáciu, nepôjde o bytosti z mäsa a kostí, ale skôr o elektronické obvody. Za zmienku stojí aj fakt, že takáto mimozemská inteligencia sa nemusí vôbec nachádzať na planétach a prežije omnoho dlhšie ako živé organizmy.

Odhaduje sa totiž, že zatiaľ čo organické civilizácie podobné tej ľudskej dokážu prežiť tisícky rokov, „elektronická diaspóra“ pretrvá miliardy rokov. Tiež je možné, že mimozemšťania sú len jedna jediná integrovaná inteligencia a nie civilizácia v tom pravom zmysle slova.

Ako ich objavíme?

Podľa všetkého teda netreba očakávať, že dostaneme správu od mimozemskej civilizácie, ale skôr objavíme signál z nejakého komplexného mechanizmu, ktorý je ďaleko za hranicami nášho chápania.

ScreenShot/Raulikien/YouTube

Príkladom môže byť Dysonova sféra, teda hypotetická konštrukcia postavená okolo hviezdy, prípadne čiernej diery, ktorej úlohou je zhromažďovať veľké množstvo energie. Viac o tejto problematike nájdeš v samostatnom článku.

Sme len simulácia?

Jednou z možností tiež je, že už teraz nie sme skutočné biologické bytosti. Post-ľudské inteligencie totiž môžu byť schopné zostavovať počítače s nepredstaviteľným výpočtovým výkonom.

Zatiaľ čo mi na tých našich simulujeme rôzne komplexné veci, napríklad  v podobe klimatických modelov, post-ľudská inteligencia môže simulovať celý svet, či dokonca vesmír.

Je preto možné, že sme len súčasťou simulácie, ktorú vytvorili technologicky vyspelí mimozemšťania.

Túto teóriu podporuje aj Elon Musk, ktorý sa niekoľkokrát vyjadril, že žijeme v simulácii.

Podľa jeho slov platí, že ak je tento náš svet simulovaný, tak svet mimo simuláciu musí byť poriadne nudný. Veď prečo by niekto vytváral simuláciu, ktorá je nudnejšia ako realita? Vizionár pritom nezabudol spomenúť, že pravdepodobne nejde len o jednu simuláciu, ale hneď o niekoľko simulácií, ktoré môžeme volať realita alebo multivesmír.

Musk tvrdí, že argumenty na to, že žijeme v simulácií, sú presvedčivé. Ak totiž zvážime, že bude aj naďalej dochádzať k pokroku, hoc aj minimálnemu, tak jedného dňa, či už to bude o tisíc alebo o milión rokov, buď budú hry na nerozoznanie od reality. Nestane sa to len v prípade, že civilizácia z nejakého dôvodu zanikne a do tohto štádia sa nikdy nedostane.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP