Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pri snahe objaviť mimozemskú civilizáciu obývajúcu vzdialenú planétu sa spoliehame na tzv. biosignatúry, teda na každý prvok, molekulu, látku alebo vlastnosť, ktorá by mohla preukázať prítomnosť minulého alebo súčasného života.

Vznik myšlienky Dysonovej sféry

Tieto biosignatúry odkazujú na chemické zlúčeniny a procesy spojené so životom. Okrem toho však existujú projekty, kde sa vedci zameriavajú nie na biologické, ale na technologické stopy potvrdzujúce prítomnosť minulého alebo súčasného mimozemského života (technosignatúry).

Zobraziť celú galériu (5)
ScreenShot/ASpec/YouTube

Čo by mohla byť väčšia technologická stopa ako gigantická superkonštrukcia obklopujúca hviezdu alebo čiernu dieru, ktorá mimozemskej civilizácii garantuje masívny zdroj energie? Reč je o dobre známej Dysonovej sfére, teda zatiaľ stále iba hypotetickej konštrukcii postavenej okolo hviezdy, prípadne čiernej diery, ktorej úlohou je zhromažďovať veľké množstvo energie.

Nejde však o žiadny nový prevratný nápad. Prvý opis takejto stavby zdieľal už v roku 1937 Olaf Stapledon v sci-fi románe Star Maker. V ňom autor opísal hviezdne systémy „obklopené svetelnými pascami, ktoré sústreďovali unikajúcu energiu hviezdy na inteligentné použitie“.

Koncept bol neskôr spopularizovaný anglickým fyzikom a matematikom Freemanom Dysonom v roku 1960. V príspevku Dyson špekuloval o tom, že takáto štruktúra musí byť logickým dôsledkom stupňujúcich sa energetických potrieb technologicky vyspelej civilizácie.

Ide teda o myšlienkový experiment, ktorým sa pokúšal vysvetliť, ako by vyspelé mimozemské civilizácie dokázali naplniť neutíchajúce energetické požiadavky, ktoré prekročili to, čo sa dá generovať len zo zdrojov domovskej planéty.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú