Trh s elektromobilmi prechádza v posledných rokoch výrazným rozmachom a dynamickým vývojom. Elektromobily sa stávajú čoraz populárnejšími alternatívami k tradičným vozidlám so spaľovacím motorom, a to z viacerých dôvodov.

Vládne iniciatívy, ako sú dotácie na nákup elektromobilov, daňové úľavy a investície do infraštruktúry pre nabíjanie, hrajú kľúčovú úlohu pri urýchľovaní adopcie týchto vozidiel. Ako to je teda s predajmi elektromobilov, plug-in hybridov a hybridov v súčasnosti? Portál Clean Technica upozornil na bilancujúcu správu.

Návrat slávnej značky

Napriek náročnému trhovému prostrediu vykazuje Volkswagen známky oživenia v predaji elektrických vozidiel v Európe. Podľa posledných správ sa automobilka vracia späť do hry po tom, čo začiatkom tohto roka čelila poklesu predaja EV.

V máji 2024 zaznamenala Európa medziročný pokles registrácií plug-in vozidiel o 10 %, pričom dodávky Tesly v rovnakom období klesli o 35 %. Nové Volvo EX30 a vynovená Tesla Model 3 však pomohli ako tak udržať európsky trh s elektromobilmi v pozitívnom smerovaní. Pozoruhodné je, že EX30 aj Model 3 sa vyrábajú v Číne.

Správa tiež zdôrazňuje, že zatiaľ čo predaje Tesly klesali, pokles zaznamenali aj iné než Tesla BEV a plug-in hybridy (PHEV), čo naznačuje širšie spomalenie európskeho trhu s elektromobilmi.

Rebríček prekvapil

Ak sa pozrieme na celkový podiel na trhu, plug-in vozidlá predstavovali v máji 21 % európskeho automobilového trhu, pričom BEV tvorili 14 % z celkového počtu. Tým sa do konca mája udržal podiel plug-in automobilov na rok 2024 na úrovni 21 % (14 % pre BEV).

Napriek výzvam, ktorým čelili začiatkom roka, prichádzajúce objednávky Volkswagenu na BEV v západnej Európe vykazovali pozitívny vývoj, pričom v prvých troch mesiacoch roku 2024 bolo objednaných viac ako dvojnásobok čisto elektrických modelov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Clean Technica

Čo sa týka samotného rebríčka predávanosti v Európe, na čele sa drží Tesla so svojím Model Y, druhé je Volvo EX30, v tesnom závese za ním uzatvára top trojku Tesla Model 3. Na štvrtom mieste sa umiestnilo Audi Q4 e-Tron, piate a šieste miesto si vybojovali modely Volkswagenu; ID.4 a ID.3.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú