Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa najnovšej štúdie, vykonanej pod vedením NASA a nedávno zverejnenej v žurnále Nature, hrozia oveľa častejšie prílivové povodne a v ohrození sú milióny ľudí na pobrežiach. Okrem klimatických zmien a ľudskej aktivity za to môže ďalší kľúčový faktor, ktorým je cyklus Mesiaca.

Ostáva len pár rokov

Prílivové povodne nie sú neznámym fenoménom a mnohé pobrežné oblasti postihujú pomerne pravidelne. Podľa Science Alert väčšinou nastávajú v momente, keď prílivová vlna presiahne priemernú dennú výšku o približne 60 cm.

NASA/Goddard Space Flight Center's Scientific Visualization Studio

Tieto povodne sa nazývajú „otravné“, keďže sú síce nepríjemnosťou, nespôsobujú však žiadnu veľkú katastrofu. V roku 2019 zažili Spojené štáty asi 600 takýchto povodní, podľa spomínanej štúdia sa však toto číslo čoskoro drasticky zvýši. Okrem toho navyše vedci zistili, že nastávajú aj vážne zmeny v oceánskych prúdoch a môžu prispieť ku globálnemu otepľovaniu.

Okrem narastajúcich hladín morí a oceánov, ktoré stúpli od roku 1880 o 21 až 24 cm, zohráva kľúčovú úlohu aj mimozemský faktor. Keďže príliv je priamo spôsobený Mesiacom, týmto povodniam neprospeje dosiahnutie jeho 18,6-ročného cyklu.

Pobrežie to má spečatené

Kým v polovici cyklu príliv tlmí, v druhej polovici vlny amplifikuje. V amplifikačnej fáze sa síce nachádzame aj teraz, skutočné problémy však nastanú až v 30-tych rokoch, kedy začne začne ďalšia a hladiny morí stúpnu natoľko, aby mali obyvatelia pobrežných miest vážne obavy.

Pixabay

„Z plánovacieho hľadiska je dôležité vedieť, kedy môžeme očakávať zvýšenie,“ vyjadril sa pre NASA Ben Hamlington z JPL. „Že všetky takéto udalosti sa nahromadia v jednom mesiaci alebo budete vystavení oveľa vážnejším povodniam v druhej polovici roku je zásadná informácia.“

Tieto povodňové dni totiž nebudú rozložené rovnomerne v celom roku, ale sa s najväčšou pravdepodobnosťou nahromadia do niekoľkých po sebe idúcich mesiacov. Do roku 2100 navyše hrozí, že narastú hladiny oceánov v najhoršom prípade až o 2,5 m, čo je pre takmer všetky pobrežné oblasti katastrofálna správa.

Je nutné sa pripraviť na najhoršie

Podľa odborníkov spôsobia takéto prílivové povodne obyvateľom pobreží vážne problémy a je nutné pripraviť sa na ne vopred. V niektorých oblastiach amerického pobrežia sú, podľa portálu Climate.gov, prílivové povodne už dnes o 300 až 900 % častejšie, než pred 50 rokmi.

Unsplash

Podľa uniknutej správy OSN navyše to najhoršie ešte len príde a klimatická zmena udrie skôr, než sme si mysleli. Podľa správy hrozia Zemi ničivé zmeny, ktoré viac nedokážeme zvrátiť a môžeme za nich z veľkej časti práve my, ľudia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú